piątek, 24 maja, 2024
kobietyprawoShort News

Sprawca przemocy ma zakaz zbliżania się do ofiary – pierwszy raz zastosowano nowe przepisy

30 listopada weszła w życie nowelizacja prawa pozwalająca na nakazanie sprawcy przemocy natychmiastowe opuszczenie lokum i zakaz zbliżania się do ofiary. Policja skorzystała z nowych uprawnień wobec skazanego już za przemoc 77-latka, który po raz kolejny groził żonie.

Policja w Jastrzębiu-Zdroju skorzystała z możliwości wydania natychmiastowego nakazu opuszczenia lokum, w którym sprawca przemocy zagraża swoje ofierze wobec mężczyzny, który od lat znęcał się nad żoną. Kobieta nie raz już zgłaszała przemoc, tak fizyczną jak i psychiczną. Jej mąż pił i znęcał się, był nawet za to karany, choć sąd wydał wyrok tylko w zawieszeniu. 26 listopada kobieta po raz kolejny zawiadomiła policję i uciekła z domu, do mieszkania dorosłej córki.

Sprawą zajął się dzielnicowy rejonowy. Sięgnął po nowe rozwiązania prawne. Policja wydała sprawcy przemocy nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz niezbliżania się do żony przez kolejne 14 dni.

Zgodnie z nowymi przepisami sprawca musi opuścić miejsce zamierzania bezzwłocznie, może ze sobą zabrać tylko rzeczy osobiste.

Na nakaz przysługuje zażalenie do sądu. Sąd w tym czasie będzie rozpatrywać, w jaki sposób postępować wobec sprawcy przemocy. Policja w tym czasie ma obowiązek minimum trzykrotnie sprawdzać, czy oprawca nie łamie zakazu zbliżania się do swojej ofiary. W razie łamania przepisów, sprawca przemocy może być aresztowany, dostać karę grzywny, może też zostać skierowany wniosek do sądu o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.