środa, 22 maja, 2024
klimatNAUKA

Zbyt gorąco na fotosyntezę?

Najnowsza publikacja Nature podaje, że w rejonach tropikalnych może niedługo być zbyt gorąco na fotosyntezę? Dla niewielkiej części rośli już teraz jest zbyt gorąco.

Najnowsze badanie, którego wyniki opublikowało Nature wskazuje, że w tropikalnych lasach na całym świecie temperatury zbliżają się do granicy krytycznej, ponad którą staje się za gorąco na fotosyntezę. To budzi obawy naukowców dotyczące przyszłości planety w obliczu zmian klimatycznych.

Ochłodzić fotosyntezę?

Na razie planeta stałą się zbyt gorąca dla tylko 0,01 procenta liści w tropikalnych lasach. Na razie… Dla tego ułamka procenta może być ciepło, by rośliny mogły przeprowadzać fotosyntezę.

Jak wiemy, tropikalne lasy są domem dla połowy znanych gatunków na Ziemi. Tym samym odgrywają kluczową rolę w regulacji klimatu na całym świecie. Zdolność do fotosyntezowania tamtejszych roślin to być albo nie być dla planety.

Badanie naukowców z Northern Arizona University wykorzystało dane satelitarne z eksperymentu Ecosystem Spaceborne Thermal Radiometer na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ECOSTRESS) do pomiaru temperatur w koronach drzew. Wyniki wskazują, że wspomniany niewielki procent liści w tropikalnych lasach znajduje się w warunkach powodujący zanik fotosyntezy. Chodzi o temperaturę przekraczającą 46,7°C.

W miarę wzrostu temperatur na świecie coraz więcej liści może znaleźć się w temperaturze powyżej 46,7°C. To może prowadzić do obumierania roślin. Wzrost temperatury powietrza o 3,9°C, zgodnie z najgorszymi modelami klimatycznymi, może wywołać znaczący spadek fotosyntezy w tropikalnych lasach.

Tropikalne lasy stoją w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony wzrostu temperatur. Można się spodziewać nawet bardzo drastycznych konsekwencji dla różnorodności biologicznej i stabilności klimatu na całym świecie.

Badanie podkreśla pilną potrzebę ograniczenia spalania paliw kopalnych w celu złagodzenia zmian klimatycznych i ochrony tych kluczowych ekosystemów. Naukowcy podsumowują w swojej publikacji, że zdecydowane działania na rzecz klimatu i ograniczenie wylesiania wciąż mogą zapobiec osiągnięciu przez te kluczowe ekosystemy krytycznego punktu temperaturowego.

Zdjęcie Joe z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.