niedziela, 23 czerwca, 2024
bizShort Newstech

Włochy będą kupować gaz z Algierii

Włochy pracują nad uniezależnieniem się od rosyjskiego gazu i będą importować gaz z Algierii. Nowy kontrakt dotyczy dostaw o wartości około 4 miliardów dolarów. Algieria – jak zapewnia premier Draghi – jest od dawna kluczowym dostawcą energii do Włoch.

Oba kraje podpisały w sumie 15 kontraktów na łączną kwotę 4 miliardów dolarów. „Algieria od dawna jest kluczowym krajem dla naszych dostaw energii. Podpisana umowa o współpracy energetycznej pokazuje naszą determinację, aby osiągnąć jeszcze więcej w tym sektorze” – tę wypowiedź cytuje serwis Africanews.com.

Premier Algierii, Aïmene Benabderrahmane, zapowiedział, że jego kraj będzie pracował nad „wzmocnieniem partnerstwa i inwestycji, szczególnie w sektorach wydobycia ropy, gazu i górnictwa” z Włochami.

Strony podpisały też umowy w obszarach takich jak zrównoważony rozwój, mikroprzedsiębiorstwa i wymiar sprawiedliwości. Było to możliwe, ponieważ władze Algierii otworzyły się na nową współpracę zagraniczną.

Od początku wojny na Ukrainie Włochy dążyły do zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji. Algieria to znany w Europie dostawca gazu. Jest to największy afrykański eksporter gazu Gaz z Algierii dostarczany jest do 11 procent europejskich użytkowników gazu ziemnego.

Zdjęcie Jori Samonen z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.