sobota, 20 lipca, 2024
bezpieczeństwoFresh Newsprawo

25 milionów ludzi zagrożonych głodem. Sudan 2024

Agenda ONZ, Światowy Program Żywnościowy (WFP), podałą właśnie, że ponad 25 milionów ludzi znajdujących się w Sudanie, Sudanie Południowym i Czadzie jest „uwięzionych w spirali” braku bezpieczeństwa żywnościowego. To efekt trwającej od 10 miesięcy wojny domowej.

Sudan: pracownicy organizacji humanitarnych nie są w stanie dotrzeć do nawet 90 procent osób cierpiących na narastający głód.

Sudan głoduje

Obozy przejściowe w Sudanie Południowym gromadzą dziś prawie 600 000 osób. To efekt ucieczki przed wojną w Sudanie. Uchodźcy przybywają w bezpieczne rejony już cierpiąć głód. Na miejscu napotykają głód jeszcze większy.

Według szacunkow WFP jedno na pięcioro dzieci przekraczających granicę jest niedożywione. Tymczasem zaledwie 5 procent sudańskiej populacji może sobie pozwolić na to, by choć raz dziennie najeść się do syta.

W Sudanie trw wojna domowa, w Polsce prawie w ogóle nienagłośniona. To konflikt między szefem armii Abdelem Fattahem al-Burhanem a jego byłym zastępcą Mohamedem Hamdanem „Hemedti” Dagalo. Ten drugi dowodzi paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF).I to on właśnie odpowiada za zabicie dziesiątków tysięcy ludzi, zniszczenie infrastruktury i paraliż sudańskiej gospodarki. Obie strony konfliktu są odpowiedzialne za ostrzeliwanie cywili oraz udaremnianie udzielania pomocy humanitarnej. Do tej pory aż 8 milionów osób zostało zmuszonych do przesiedlenia. Jeszcze przez wybuchem wojny uciekły z Sudanu 2 miliony osób.

Jak podaje Aj Jazeera – to czyni obecny kryzys największym kryzysem uchodźczym na świecie. Rząd Sudanu zapowiada co prawda wskazanie lotnisk, na któe będzie można dostarczać pomoc, ale według agendy ONZ tylko pokój może dać gwarancję skutecznej pomocy ludności cywilnej.

Zdjęcie WFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.