poniedziałek, 20 maja, 2024
bezpieczeństwobizFresh NewsInternetprawotech

Narkotyki szmuglowane w karmie dla psów i sprzedawane przez X i SoundCloud

Świeże odkrycie dziennikarzy BBC pokazuje nową strategię przemycania narkotyków do Wielkiej Brytanii. Narkotyki szmuglowane są w psiej karmie, a potem rozprowadzane poprzez serwis X oraz SoundCloud.

X czyli dawny Twitter i serwis muzyczny SoundCloud służyły do rozprowadzania narkotyków. Najnowsze ustalenia dziennikarzy BBC pomogły namierzyć łańcuch dostaw nitazenów – syntetycznych opioidów benzimidazolowych.

X i SoundCloud jako nowe platformy sprzedaży narkotyków

BBC podaje, że nitazeny są bardziej śmiercionośne niż heroina i w Wielkiej Brytanii nazywa się je następcami fentanylu. NItazeny przemycane były w psiej karmie oraz akcesoriach cateringowych. Ponadto sprzedawano je na platformach mediów społecznościowych, w tym X i SoundCloud. W momencie publikowania materiału przez BBC posty na SoundCloud zostały już usunięte, Jednakże na X (Twitter) wciąż można takie znaleźć.

Dostawcy po prostu reklamują się na otwartych serwisach. Narkotyki wysyłąne są z Chin. Dziennikarze BBC odnaleźli – jak podają – tysiące postów w mediach społecznościowych reklamujących nitrazeny. Około 3000 postów odnaleziono na SoundCloud. Były to krótkie, kilkusekundowe nagrania, zawierające w tytułach nazwę narkotyku oraz dane kontaktowe sprzedawcy. Na X odkryto około 800 wpisów. Jeden z nich należał do handlarza, którego już namierzono i zablokowano mu możliwość wysyłki do Stanów Zjednoczonych. Handlarz m.in. tą drogą ściągnął do USA 15 kilogranów nitrazenów.

NItrazeny tanio na X

Dziennikarze kontaktowali się ze wszystkimi namierzonymi na serwisach społecznościowych dilerami. 14 z nich reklamowało się na SoundCloud, sześciu na X. 15 handlarzy promowało się poprzez stronę promującą hurtowych producentów chemikaliów. Trzydziestu handlarzy zaoferowało wysyłkę narkotyków do Wielkiej Brytanii.

Handlarze twierdzili, że pracują dla legalnych, zarejestrowanych i obecnych w internecie firm. Początek transakcji prowadzono w sposób otwarty. Szczegóły jednak dodgadywano poprzez – jak pisze BBC – bezpieczne platformy komunikacyjne.

Wśród owych „bezpiecznych” platform był m.in. dobrze znany milionom użytkowników Whatsapp. W sprawie organizacji bezpiecznego transportu dilerzy zapewniali, że nie ma powodów do obawy. Mieli bowiem omijać cło, ukrywając narkotyki w karmie dla psów i materiałach cateringowych. Również jakość dostarczanego towaru miała być najwyższej jakości, wprost z profesjonalnych laboratoriów w Chinach.

BBC podaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat na konta kryptowalutowe 19 z owych dostawców przelano ponad 4,2 mln funtów w Bitcoinach.

Wymienione tu platformy, czyli X i SoundCloud wykorzystywano powszechnie. SoundCloud był po prostu serwisem poza podejrzeniami. Platforma mająca na celu upowszechnianie muzyki dawała duże możliwości promocji sprzedaży nitrazenów bez wzbudzania podejrzeń. Na X (Twiterze) zaś handlarze mieli dużą pewność, że ich wpisy z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną przez nikogo zgłoszone i zbanowane. Obie metody zaś pozwalały na to, by te treści były swobodnie indeksowane przez wyszukiwarki.

Postępując w ten sposób dilerzy wprowadzili narkotyki do internetu w taki sposób, by informacja o ich dostępności siała się wśród klientów detalicznych bez przeszkód.

Zdjęcie Jukka Niittymaa z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.