czwartek, 18 lipca, 2024
Fresh NewsklimatNAUKAzdrowie

Denga zabiła tylko w 2024 69 osób w Argentynie. Mimo to darmowej szczepionki nie będzie

Denga – ilość przypadków rośnie, coraz więcej jest też ofiar śmiertelnych tej choroby. W ciągu ostatnich 8 miesięcy w Argentynie zmarło 89 osób, z czego tylko w tym roku aż 69. Ale rząd nie zamierza wprowadzić darmowych szczepionek.

Minimalna płaca w Argentynie to około 232 dolary. Koszt szczepionki przeciwko dendze to około 80 dolarów. Z tego powodu szczepienia nie cieszą się popularnością, mimo, że na dengę choruje coraz więcej osób. Ale denga to problem nie tylko argentyński.

Denga w Europie i na świecie

Objawy dengi, choroby przenoszonej w strefie około tropikalnej, to wysoka gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, a w najcięższych przypadkach krwotok. W ubiegłym roku WHO podawało, że denga powoduje około 20 tysięcy zgonów rocznie. W ubiegłym roku w Argentynie zanotowano kilkadziesiąt zgonów, jednakże w Bangladeszu w tym samym czasie około tysiąc. Wydaje się, że w tym roku przypadków śmiertelnych może być więcej.

Denga rozszerza swój zasięg z powodu postępującej urbanizacji oraz zmian klimatycznych, sprzyjających rozprzestrzeniania się choroby. Komary, które odpowiadają za zakażenia, gatunek Aedes aegypti, to owady, które dobrze się czują na terenach miejskich, żerują chętnie w domach, w ciągu dnia, a do rozmnażania wystarczy im płytka woda. Denga może być również przenoszona podczas ciąży z matki na dziecko.

Czy Europie grozi denga? Zachorowania notuje się tutaj niezbyt często, co pokazują statystyki zachorowań z lat 2008–2021. Jak na razie większość przypadków wykryto we Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Jak na razie brak strategii leczenia. Nie ma konkretnej i skutecznej terapii przeciwwirusowej, w ciężkich przypadkach pozostaje łagodzenie objawów.

Szczepionka nie tania

Istnieje za to strategia zapobiegania dendze, ale wiąże się z kosztami. W Argentynie ilość zachorowań i zgonów z tym związanych wzrasta. Szczepionka istnieje i jest dostępna, ale jest droga. Jak podaje Buenos Aires Times, koszt szczepionki to aż 1/3 minimalnego wynagrodzenia w tym kraju. To na pewno nie zachęca do profilaktyki.

Rząd argentyński na razie nie planuje wsparcia szczepień. Rząd uważa, że to nie ma sensu, bo akcja szczepienia teraz sprawi, że pełna odporność przeciwko dendze rozwinie się za kilka miesięcy tj. wtedy, gdy inwazja komarów zmniejszy się. Wtedy też zmniejszy się ilość zachorowań. Obecny rząd twierdzi, że rosnąca ilość zachorowań to wynika zaniedbań poprzedniego rządu.

Zdjęcie Welcome to all and thank you for your visit ! ツ z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.