piątek, 24 maja, 2024
bizdzieciprawospołeczeństwotech

Chcecie zaświadczenie o bierzmowaniu? Dostępne na olx!

Warto przeglądać ogłoszenia na olx, można tam natrafić na skarby. Zaświadczenia, meble, samochody – do wyboru. Dostępne są aktualnie zaświadczenia o bierzmowaniu, niezbędne dla osób, które chcą zostać rodzicami chrzestnymi. Kupić?

Handel zaświadczeniami i wszelkimi dokumentami urzędowymi jest oczywiście zabroniony. Powstaje jednak pytanie, jak należy traktować zaświadczenia potrzebne tylko wewnątrz organizacji religijnej i nie dające żadnych korzyści prócz dopuszczenia do uczestniczenia w pewnej praktyce religijnej. Dziś na olx można kupić zaświadczenia o bierzmowaniu.

Polski katolicyzm

Wg statystyk z 2011 roku 95 procent Polaków deklarowało się jako katolicy, ale badania wewnątrz Kościoła katolickiego wskazują, że w praktyce jest ich o wiele mniej. Do kościoła (dane z 2018) regularnie chodzi zaledwie 38 procent zarejestrowanych wiernych, do komunii przystępuje 17 procent. Co ciekawe – na etapie edukacji szkolnej, nic nie wskazuje na to, że przyszli dorośli katolicy mogą chcieć odstąpić od religii – według badań na lekcje religii uczęszczało w roku szkolnym 2018/2019 88 procent uczniów.

Są obrzędy kościelne, w których, bez względu na to, jak ewoluuje religijność przeciętnego Polaka, uczestniczyć chce prawie każdy członek Kościoła katolickiego. Wśród tych obrzędów jest chrzest. Ze statystyk wynika, że w Polsce chrzci się zdecydowaną większość dzieci. W 2018 urodziło się 388 tysięcy dzieci. A chrztów zarejestrowano prawie 400 tysięcy.

Rodzice chrzestni to w ceremonii chrztu ważne postaci – mają one wspomagać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze. Oznacza to, że powinny dawać przykład postawy katolickiej całym swoim życiem. A to z kolei oznacza, że bierzmowanie dla takiego rodzica chrzestnego to sakrament, który musi być przyjęty.

Bierzmowanie to bardzo poważny sakrament. W Kościele nazywany jest sakramentem dojrzałości, ma podkreślić umocnienie „Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra” (cytat za deon.pl). W polskim Kościele przyjmowany jest przez 14-16 latków (obecnie z reguły w 8 klasie szkoły podstawowej), więc w wieku, w którym tak naprawdę do dojrzałości każdego rodzaju jest bardzo daleko.

Może się więc tak zdarzyć, że wielu nominalnych katolików, a nawet tych, którzy naprawdę bywają na mszach w niedzielę, nie wytrzymało nauk, rekolekcji i licznych przygotowań i nie dotrwało do bierzmowania. Tym samym takie osoby nie nadają się na chrzestnych. I to może być pewna niezręczność towarzyska.

Chrzciny w rodzinie – tanio!

W Polsce przyjęło się, że zaproszenia „na chrzestnego” nie można odmówić. W wielu rodzinach jest nie do pomyślenia, by funkcję chrzestnych pełniły osoby inne niż te najbliżej spokrewnione – a tu może się okazać, że wybrany wujek czy ciocia, nie dotrwali do bierzmowania i na chrzestnych się nie nadają.

Wbrew pozorom dla osób religijnych brak bierzmowania przyjętego w 15 roku życia to nie koniec świata. W wielu miastach sakramentu tego udziela się osobom dorosłym, organizując raz na jakiś czas odpowiednią uroczystość na jednej z mszy biskupich. Tyle, że wtedy znów trzeba uczestniczyć w naukach, dbać o kościelne papiery no i – uczestniczyć w mszy.

Wiszące dziś w sieci ogłoszenie na olx – Bierzmowanie, zaświadczenie dla chrzestnych – cały kraj – zaspokaja potrzeby tych, którzy mają w planach chrzciny, a bierzmowania raczej nie. Wystawiająca to ogłoszenie Natalia z warszawskiego Bemowa jest dostępna w sieci i oferuje łatwe rozwiązania problemu. Te zaświadczenia to prawdopodobnie zwykłe fałszywki, autentyczny dokument z pieczęcią biskupią wychodziłby zbyt drogo. Nie przypuszczam jednak, by zwykły proboszcz w małej parafii wnikał, czy przedstawiony mu do księgi parafialnej dokument, nie jest przypadkiem sfałszowany.

Odpowiedzialność karna za takie fałszerstwo będzie niewielka – kara za przestępstwa przeciw dokumentom z reguły jest dostosowana do wielkości uzyskane w ten sposób korzyści. Tu korzyścią jest bycie rodzicem chrzestnym – z punktu widzenia państwa to raczej bez znaczenia.

2 stówki. Tanio!

Adres zasłonięty, żeby nie naganiać klientów

4 komentarze do “Chcecie zaświadczenie o bierzmowaniu? Dostępne na olx!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.