Chcecie zaświadczenie o bierzmowaniu? Dostępne na olx!

Pocket

Warto przeglądać ogłoszenia na olx, można tam natrafić na skarby. Zaświadczenia, meble, samochody – do wyboru. Dostępne są aktualnie zaświadczenia o bierzmowaniu, niezbędne dla osób, które chcą zostać rodzicami chrzestnymi. Kupić?

Handel zaświadczeniami i wszelkimi dokumentami urzędowymi jest oczywiście zabroniony. Powstaje jednak pytanie, jak należy traktować zaświadczenia potrzebne tylko wewnątrz organizacji religijnej i nie dające żadnych korzyści prócz dopuszczenia do uczestniczenia w pewnej praktyce religijnej. Dziś na olx można kupić zaświadczenia o bierzmowaniu.

Polski katolicyzm

Wg statystyk z 2011 roku 95 procent Polaków deklarowało się jako katolicy, ale badania wewnątrz Kościoła katolickiego wskazują, że w praktyce jest ich o wiele mniej. Do kościoła (dane z 2018) regularnie chodzi zaledwie 38 procent zarejestrowanych wiernych, do komunii przystępuje 17 procent. Co ciekawe – na etapie edukacji szkolnej, nic nie wskazuje na to, że przyszli dorośli katolicy mogą chcieć odstąpić od religii – według badań na lekcje religii uczęszczało w roku szkolnym 2018/2019 88 procent uczniów.

Są obrzędy kościelne, w których, bez względu na to, jak ewoluuje religijność przeciętnego Polaka, uczestniczyć chce prawie każdy członek Kościoła katolickiego. Wśród tych obrzędów jest chrzest. Ze statystyk wynika, że w Polsce chrzci się zdecydowaną większość dzieci. W 2018 urodziło się 388 tysięcy dzieci. A chrztów zarejestrowano prawie 400 tysięcy.

Rodzice chrzestni to w ceremonii chrztu ważne postaci – mają one wspomagać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze. Oznacza to, że powinny dawać przykład postawy katolickiej całym swoim życiem. A to z kolei oznacza, że bierzmowanie dla takiego rodzica chrzestnego to sakrament, który musi być przyjęty.

Bierzmowanie to bardzo poważny sakrament. W Kościele nazywany jest sakramentem dojrzałości, ma podkreślić umocnienie “Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra” (cytat za deon.pl). W polskim Kościele przyjmowany jest przez 14-16 latków (obecnie z reguły w 8 klasie szkoły podstawowej), więc w wieku, w którym tak naprawdę do dojrzałości każdego rodzaju jest bardzo daleko.

Może się więc tak zdarzyć, że wielu nominalnych katolików, a nawet tych, którzy naprawdę bywają na mszach w niedzielę, nie wytrzymało nauk, rekolekcji i licznych przygotowań i nie dotrwało do bierzmowania. Tym samym takie osoby nie nadają się na chrzestnych. I to może być pewna niezręczność towarzyska.

Chrzciny w rodzinie – tanio!

W Polsce przyjęło się, że zaproszenia “na chrzestnego” nie można odmówić. W wielu rodzinach jest nie do pomyślenia, by funkcję chrzestnych pełniły osoby inne niż te najbliżej spokrewnione – a tu może się okazać, że wybrany wujek czy ciocia, nie dotrwali do bierzmowania i na chrzestnych się nie nadają.

Wbrew pozorom dla osób religijnych brak bierzmowania przyjętego w 15 roku życia to nie koniec świata. W wielu miastach sakramentu tego udziela się osobom dorosłym, organizując raz na jakiś czas odpowiednią uroczystość na jednej z mszy biskupich. Tyle, że wtedy znów trzeba uczestniczyć w naukach, dbać o kościelne papiery no i – uczestniczyć w mszy.

Wiszące dziś w sieci ogłoszenie na olx – Bierzmowanie, zaświadczenie dla chrzestnych – cały kraj – zaspokaja potrzeby tych, którzy mają w planach chrzciny, a bierzmowania raczej nie. Wystawiająca to ogłoszenie Natalia z warszawskiego Bemowa jest dostępna w sieci i oferuje łatwe rozwiązania problemu. Te zaświadczenia to prawdopodobnie zwykłe fałszywki, autentyczny dokument z pieczęcią biskupią wychodziłby zbyt drogo. Nie przypuszczam jednak, by zwykły proboszcz w małej parafii wnikał, czy przedstawiony mu do księgi parafialnej dokument, nie jest przypadkiem sfałszowany.

Odpowiedzialność karna za takie fałszerstwo będzie niewielka – kara za przestępstwa przeciw dokumentom z reguły jest dostosowana do wielkości uzyskane w ten sposób korzyści. Tu korzyścią jest bycie rodzicem chrzestnym – z punktu widzenia państwa to raczej bez znaczenia.

2 stówki. Tanio!

Adres zasłonięty, żeby nie naganiać klientów

One thought on “Chcecie zaświadczenie o bierzmowaniu? Dostępne na olx!

 • 14 grudnia 2020 o 17:24
  Permalink

  podrobienie pieczęci, jakiejkolwiek jest karane i to grubo
  nawet jesli to pieczatka taksówkarza lub osoby prywatnej np. exlibris

  ale bardziej niebezpieczne są chyba legitymacje księżowkie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.