sobota, 20 lipca, 2024
bizFresh NewskobietypraworaportyShort News

Nierówność w zatrudnieniu większa niż dotychczas uważano

Coroczny raport Banku Światowego na temat pracy kobiet i mężczyzn po raz pierwszy uwzględnia kwestie opieki nad dziećmi i domem. I stwierdza, że tak naprawdę żaden kraj na świecie nie zapewnia kobietom takich samych szans na rynku pracy jak mężczyznom.

Według Banku Światowego zniwelowanie różnic na rynku pracy pomiędzy kobietami a mężczyznamicmogłoby zwiększyć globalny produkt krajowy brutto o ponad 20%. Badania w 190 krajach pokazały, że po uwzględnieniu opieki nad dziećmi i domem kobiety korzystały średnio z zaledwie 64 procent ochrony prawnej przysługującej mężczyznom. Dotyczas szacunki mówiły o poziomie 77 procent

Wybór kobiet: kariera albo praca

Kwestie związane z opieką nad dziećmi i bezpieczeństwem mają szczególny wpływ na zdolność kobiet do pracy. W raporcie wspomina się też o przemocy domowej jako zjawisku, które może fizycznie uniemożliwić kobietom pójście do pracy. Wspomina się też, że koszty opieki nad dziećmi mogą być zbyt wysokie, by kobieta mogła zająć się pracą zawodową.

Wprawdzie 95 krajów uchwaliło przepisy dotyczące równej płacy bez względu na płęć, to jednak tylko 35 z nich wprowadziło środki zapewniające wyeliminowanie różnic w wynagrodzeniach. Globalnie rzecz ujmując kobiety zarabiają jak na razie 77 centów każdego dolara zarobionego przez mężczyznę.

Prawodawstwo krajów Afryki Subsaharyjskiej w ostatnim czasie znacząco reformowało przepisy o równoieśći zatrudnienia, jednakże działały na rzecz zniwelowania największych braków na rynku pracy. W tych krajach starano się zapewnić 77 procent praw mężczyzn, ale ostatecznie udało się wdrożyć mniej więcej 1/4 przepisów.

W raporcie mówi się też o systemie wsparcia rodzin z dziećmi, tak by umożliwić kobietom pracę. Mniej niż połowa opisywanych krajów (78) ma wsparcie finansowe lub ulgi podatkowe dla rodziców małych dzieci. Tylko jjedna trzecia (62 kraje) ma standardy jakości opieki nad dziećmi, pozwalające rodzicom bez obaw zająć się pracą.

Dalej raport zauważa, że w 81 krajach świadczenia emerytalne kobiet nie uwzględniają okresów nieobecności w pracy związanych z opieką nad dziećmi.

W raporcie podkreśla się korzyści dla gospodarek, gdyby tak kobiety jak i mężczyźni pracowali zawodowo w równym stopniu, mając te same możliwości pracy, prowadzenia działalności i zarabiając te stame stawki.

Zdjęcie Bernd Everding z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.