niedziela, 23 czerwca, 2024
dzieciFresh Newspodatki

Czy w 2020 1% podatku nie dotarł do fundacji?

„PiS okradł fundacje z 1%. Nie wiemy gdzie podziały się pieniądze ani czy to w ogóle będzie wyjaśnione.” alarmuje we wpisie na Facebooku Stowarzyszenie Ostra Zieleń. Czy organizacji pożytku publicznego dostały w 2020 1% za 2019?

Stowarzyszenie Ostra Zieleń na swoim profilu na FB ostro zarzuca partii rządzącej, że „okradła” potrzebujących, wprowadzając zmiany w rozliczaniu 1 procenta. W komentarzach pod postem wyrazy oburzenia i całkiem logiczne pytania o źródło takiej opinii.

Co wiemy o autorach informacji?

PiS okradł fundacje z 1%. Nie wiemy gdzie podziały się pieniądze ani czy to w ogóle będzie wyjaśnione. Z początkiem grudnia większość fundacji w Polsce skończyła księgowanie 1%. Dla wielu z nich są to ogromne wpływy, które następnie są przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym. Za te pieniądze kupowane są leki, opłacane są terapie i zapewniane minimum potrzebne do życia. Te pieniądze nie idą na luksusy, to jest ratunek dla osób, które państwo zostawiło samym sobie.W tym roku pierwszy raz fundacje nie dostawały pieniędzy bezpośrednio z Urzędów Skarbowych, ale z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń. Bez możliwości weryfikacji, z którego urzędu skarbowego była wpłata, ani kto jej dokonał. Niby mała zmiana, a jednak rezultat widać od razu. Zanotowano spadki wpływów w porównaniu do lat poprzednich nawet o 80%!!!Fundacje przyznają, że jest problem, pieniędzy zebrały znacznie mniej, brakuje konkretnych wpłat. Urzędy Skarbowe i Ministerstwo Finansów milczą. Osoby niepełnosprawne są w Polsce pomijane i ignorowane od lat. Świadczenia są skandalicznie niskie i nie wystarczają na wszystkie podstawowe potrzeby. PiS okradł te osoby z jednej z niewielu form pomocy jaką dostawały. Okradli osoby najbardziej potrzebujące.” – tak brzmi treść całego postu Ostrej Zieleni.

Ostra Zieleń jest organizacją partnerską dla Partii Zielonych, organizacją młodzieżową zrzeszającą – jak podaje się w opisie u Zielonych – osoby poniżej 35 roku życia. Celem Ostrej Zieleni jest promowanie takich wartości jak prawa człowieka, zrównoważony rozwój, demokracja, ekologia, tolerancja, integracja europejska. Strona OZ, której adres znajdziemy na „Zielonych” nie działa, więc informacje na temat organizacji możemy czerpać ze stron społecznościówek.

Tyle o autorach informacji, że z 1 procentem źle się dzieje, a co wiemy o samym jednym procencie w tym roku?

Jeden procent – jest?

Do 2019 roku, organizacje pożytku publicznego otrzymywały 1% z poszczególnych urzędów skarbowych. W 2020 wpłata 1% dotarła do organizacji pożytku publicznego później. Był to jeden przelew, nadany przez jednostkę o nazwie Centrum Kompetencyjne Rozliczeń.

Ministerstwo Finansów zostało o to zapytane przez portal ngo.pl, z czego wynika ta zmiana. W połowie lipca 2020 portal otrzymał lakoniczną odpowiedź. Ministerstwo informowało w niej o dotrzymaniu terminu lipcowego w przekazywaniu środków z 1% oraz o wpływie na termin przelewów wydłużenia terminu składania zeznań podatkowych. Przypomnijmy, że w związku z pandemią rząd przedłużył termin rozliczeń rocznych za 2019 do maja 2020.

Organizacje czekały dalej na wpływy z tytułu 1 procenta. Przelew z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń zdziwił działaczy OPP. Padło też pytanie, czy otrzymane środki to już cała należna poszczególnym organizacjom kwota oraz kto – to bardzo istotne – będzie przekazywał organizacjom informacje o celu szczegółowym?

Ta kwestia jest istotna dla wszystkich osób potrzebujących, które nie utworzyły własnych organizacji pożytku publicznego, tylko skorzystały z możliwości wskazania konta większej organizacji i wyodrębnienia w puli wszelkich przelewów celów szczegółowych – np. na leczenie konkretnego dziecka. Przypomnijmy, jak to działa: w rozliczeniu podatkowym podatnik podaje numer KRS wskazanej OPP, może też tak dopisać cel szczegółowy np. „na leczenie XYZ”, tak jak to potrzebujący ustalił wcześniej z organizacją.

Ngo.pl podaje, że rząd w roku bieżącym wyznaczył jeden urząd skarbowy do przekazywania środków z 1%. Pojedyncze organizacje pożytku publicznego sygnalizują, że prócz przelewu z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń, otrzymują również drobniejsze kwoty z poszczególnych urzędów. Istnieje prawdopodobieństwo, że 2020 rok jest jeszcze testowym dla nowego systemu rozliczeń 1 procenta. Według MF tak ma być łatwiej dla OPP. O celach szczegółowych natomiast nie do końca wiadomo, kto ma informować. Z odpowiedzi MF dla Ngo.pl wynika, że realizacja tych zadań pozostaje w zakresie naczelnika urzędu skarbowego właściwego według siedziby organizacji pożytku publicznego.

Czy organizacje otrzymały już 1%?

Koniec 2020 nie przyniósł jeszcze organizacjom pożytku publicznego wszystkich dochodów z tytułu 1%. Na forach internetowych można znaleźć opinie takie jak ta:

Z prywatnych rozmów z osobami z OPP wynika, że nie mają wszystkich rozliczeń. Jedna ze szczecińskich OPP powiedziała Cybermedium.pl, że dopiero kilka dni temu otrzymano informację o wpływach z tytułu 1 procenta, ale po szczegółowe dane osoba z organizacji musi osobiście przejść się do urzędu skarbowego.

Czy więc ostry ton aktywistów Ostrej Zieleni jest odzwierciedleniem prawdy? Tego nie wiemy – jeszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.