czwartek, 18 lipca, 2024
Fresh NewsklimatNAUKAŚrodowiskozdrowie

Belize – kraj oficjalnie wolny od malarii. A Polska?

W Belize udało się zlikwidować malarię. Po 70 latach walki z tą chorobą mały kraj w Ameryce Środkowej odniósł potwierdzony przez WHO sukces.

Belize jest czwartym krajem w Ameryce i drugim w Ameryce Środkowej, które zostało uznane przez WHO jako wolne od malarii. To jeden z 42 krajów świata, gdzie malarii już nie ma. Jak to możliwe?

Belize nie choruje

Belize swojego sukcesu nie zawdzięcza szczepionce, ale moskitierom. W kraju monitorowano też uważnie zachowania i występowanie komarów przenoszących malarię. Najważniejsze było zachęcanie społeczności do korzystania z moskitier zaimpregnowanych owadobójczo. Postawiono też na szkolenia pracowników opieki społecznej i ochrony zdrowia, by jak najszybciej diagnozowano i wdrażano leczenie malarii.

Obecnie liczba przypadków malarii, spowodowanej ukąszeniem komara Anopheles, odpowiedzialnego za przenoszenie tej choroby, spadła z około 10 tysięcy przypadków w 1994 roku do zera w 2019 roku. Dalej zdarza się, że na malarię chorują osoby, które zaraziły się poza Belize. Belize jednak cały czas współpracuje w tej sprawie z sąsiadami, Meksykiem i Gwatemalą.

Malaria na świecie

W Afryce malaria zbiera wciąż ponure żniwo. Szczepionka, która tam dotarła jesienią 2021 nie jest zbyt skuteczna. UNICEF apeluje, by zająć się tym, co i w Belize okazało się najskuteczniejsze, czyli rozprowadzeniem moskitier. Ich używanie zmniejszyłoby śmiertelność wśród dzieci nawet o 20%.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że również Europie może grozić malaria. Mimo, że w państwach członkowskich UE malarię już dawno wyeliminowano, można spodziewać się, że narastające zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko powrotu tej choroby. Wraz ze wzrostem temperatur komar roznoszący Plasmodium mógłby ponownie zadomowić się w Europie.

A Polska?

Warto dodać, że w Polsce zachorowania na malarię notowano jeszcze w połowie XX wieku. Jeszcze za PRL skutecznie zwalczono tę chorobę, wybijając komary za pomocą środków chemicznych takich jak DDT.

Przedtem malaria również w Polsce była chorobą potencjalnie śmiertelną.

Pierwsze przypadki malarii odnotowywano w XIV w. Największa epidemia tej choroby w Europie miała miejsce po I Wojnie Światowej. Chorowało wtedy przynajmniej 53 tysiące osób. W Polsce zmarło wtedy 41 chorych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.