poniedziałek, 15 lipca, 2024
dzieciFresh NewsNAUKA

Cyberprzemoc prowadzi nastolatków do samookaleczania

Cyberprzemoc wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków. Nowe badanie naukowe pokazuje, że ofiary cyberprzemocy są narażone na samookaleczenia. Badanie dotyczy prawie 1200. 13- i 14-latków.

Przeanalizowano sytuację 1195 uczniów z 19 szkół w południowo-zachodniej Anglii. Za pomocą kwestionariusza przebadano dzieci dwukrotnie: w październiku 2019 i następnie w październiku 2020 roku. Sprawdzono poziom zaangażowania w cyberprzemoc i zbadano prawdopodobieństwo samookaleczenia się dzieci rok później.

Cyberprzemoc krzywdzi również fizycznie

Cyberprzemoc krzywdzi dzieci fizycznie. Dotyczy to zarówno ofiar cyberprzemocy jak i jej sprawców. W badaniu wykazano, że w porównaniu z osobami, które nie były zaangażowane w cyberprzemoc, osoby w nią zaangażowane wykazywały zwiększone ryzyko późniejszego samookaleczenia.

Samookaleczenie zagraża ofiarom cyberbullingu jak i tym osobom, które same krzywdzą innych oraz jednocześnie są krzywdzone.

Naukowcy konkludują, że cyberprzemoc we wczesnym okresie dojrzewania sprawia, że pojawia się wśród młodzieży ryzyko późniejszych samookaleczeń. Formułują apel:

Zapobieganie cyberprzemocy powinno być priorytetem dla szkolnych programów wspierania zdrowia psychicznego, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że większość sprawców cyberprzemocy może być również ofiarami.

Polska cyberprzemoc

Z badania przeprowadzonego w 2021 roku przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że również w Polsce problem cyberprzemocy jest powszechny. Z badania wynika, że co piąty uczeń doświadczył przemocy w internecie w różnej formie. Dzieci spotykały się z wyzywaniem (29,7%), ośmieszaniem (22,8%), poniżaniem (22%), straszeniem (13,4%). W tym samym czasie aż trzy czwarte (74,7 procent) rodziców twierdziło, że ich dziecko nie miało kontaktu z przemocą w internecie. To z kolei wskazuje na niewiedzę rodziców na temat życia ich dzieci w internecie.

Niewiedza może wynikać z przekonania, że dziecku niebezpieczeństwo może zagrażać tylko w realnym świecie. Tymczasem w polskim prawie od 13 lat cyberprzemoc definiuje się jako czyn zabroniony. Kodeks karny (art. 190a) mówi tu o zagrożeniach takich jak uporczywe nękanie czy kradzież tożsamości. Oznacza to, że przypadki cyberbullingu takie jak na przykład:

  • groźby karalne,
  • propozycje seksualne,
  • nakłanianie do używania zabronionych substancji,
  • niezgodnych z przeznaczeniem leków
  • czy okaleczania się

można a nawet powinno się zgłaszać na policję lub do prokuratury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.