piątek, 24 maja, 2024
dzieciFresh Newsspołeczeństwo

Jemen: 12,9 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej

Jemen: od eskalacji konfliktu w 2015 roku, zginęło lub zostało rannych ponad 11 tys. dzieci. Te liczby odzwierciedlają jedynie przypadki zweryfikowane przez ONZ. Prawdziwa liczba ofiar jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.

Jemen: rozejm wynegocjowany przez ONZ doprowadził do znacznego zmniejszenia intensywności konfliktu. Podczas zawieszenia – tylko w okresie od października do końca listopada, zginęło lub rannych zostało 62 dzieci. Wśród 164 osób rannych lub zabitych przez miny i niewybuchy tylko od lipca do września 2022 roku, co najmniej 74 ofiarami były dzieci.

Jemen potrzebuje pokoju

Prawie 8 lat od eskalacji konfliktu, ponad 23,5 mln ludzi, w tym 12,9 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony. To prawie trzy czwarte całej populacji. Szacuje się, że 2,2 mln dzieci w Jemenie jest niedożywionych. Z tego 540 tys. to dzieci poniżej 5. roku życia cierpiące na ciężkie ostre niedożywienie. Te dzieci walczą o życie.

– Dla dzieci takich jak 7-miesięczna Yasin i dla jej matki Saby, które odwiedziłam w szpitalu w Aden, życie stało się walką o przetrwanie. Tysiące dzieci straciło życie, setki tysięcy jest narażonych na śmierć z wygłodzenia lub z powodu chorób, którym da się zapobiec. Yasin jest tylko jednym ze zbyt wielu niedożywionych dzieci w Jemenie. Wszystkie wymagają natychmiastowego wsparcia, ponieważ wszystkie usługi właściwie się załamały.

– mówi Catherine Russell, która w zeszłym tygodniu uruchomiła Apel HAC z Jemenu.

Poziom szczepień w kraju osiągnął stagnację. 28% dzieci poniżej 1. roku życia nie odbywa rutynowych szczepień. W połączeniu z brakiem dostępu do bezpiecznej wody, stwarza to dla dzieci ogromne ryzyko epidemiologiczne. Można spodziewać się cholery, odry, dyfterytu i na innych chorób. A można by im przeciwdziałać z pomocą szczepień…

W tym samym czasie, Jemen mierzy się z poważnym kryzysem edukacyjnym, który prowadzi do straszliwych, długofalowych konsekwencji dla dzieci. 2 mln dzieci nie uczęszcza do szkoły. Liczba ta może wzrosnąć do 6 mln. Dzieje się tak, ponieważ co najmniej jedna na cztery szkoły w Jemenie jest zniszczona lub częściowo uszkodzona.

Jeśli dzieci w Jemenie mają mieć jakąkolwiek szansę na normalną przyszłość, strony konfliktu, społeczność międzynarodowa oraz wszyscy mogący wywrzeć wpływ na tę sytuację, muszą zapewnić im ochronę i wsparcie. Dotyczy to dzieci, takich jak Mansour, którą poznałam w ośrodku rehabilitacyjnym i protetycznym wspieranym przez UNICEF. Jego noga została amputowana w kolanie po tym, jak został postrzelony przez snajpera. Żadne dziecko nie powinno cierpieć z takiego powodu. Natychmiastowe odnowienie rozejmu byłoby pierwszym krokiem, który umożliwiłby dostęp do pilnej pomocy humanitarnej. Ostatecznie tylko trwały pokój pozwoli rodzinom na odbudowanie zniszczonego życia i planowanie przyszłości. 

– apeluje Catherine Russell.

UNICEF pilnie potrzebuje 484.4 mln dolarów, by móc odpowiedzieć na kryzys humanitarny w Jemenie w 2023 roku.  Brak przewidywalnego finansowania pilnych interwencji stanowi wyzwanie dla ciągłości kluczowych usług. Taka sytuacja to po prostu zagrożenie dla życia i dobra dzieci.

Wspomóc jemeńskie dzieci można dołączając do zbiórki organizowanej przez UNICEF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.