niedziela, 23 czerwca, 2024
bezpieczeństwodzieciFresh News

Dzieci w Ukrainie nie mają stałego dostępu do elektryczności, ogrzewania i wody

Prawie żadne dziecko w Ukrainie nie ma stałego dostępu do elektryczności, ogrzewania i wody. Dzieje się tak z powodu powtarzających się ataków na kluczowe elementy infrastruktury w Ukrainie. W tej sytuacji Dyrektorka Generalna UNICEF, Catherine Russell, wzywa do ochrony dzieci i infrastruktury cywilnej.

Zimą temperatury w Ukrainie spadają do poniżej -20°C. Bez prądu dzieci nie tylko stają w obliczu ekstremalnego chłodu, ale również nie są w stanie uczyć się. Dla wielu dzieci zajęcia zdalne są jedyną szansą na naukę, gdyż wiele szkół zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Placówki medyczne nie są w stanie zapewniać kluczowych usług. Dodatkowo źle funkcjonujący system doprowadzania wody podnosi już i tak ekstremalnie wysokie ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, grypy sezonowej, COVID-19 itp.

Brak prądu i łączności to również często brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, a to z kolei poważnie naraża zdrowie dzieci – tak fizyczne jak i psychiczne. 

W Ukrainie dzieciom ciemno i zimno

Jak w tej chwili wygląda sytuacja dzieci w Ukrainie?

Nasilone ataki, które miały miejsce w październiku, zniszczyły infrastrukturę odpowiedzialną za 40% produkcji prądu w Ukrainie. Wiele domów nie ma energii w trakcie surowej zimy. To z kolei wpływa na źródła utrzymania rodzin i zwiększa prawdopodobieństwo dodatkowych migracji ludności. Jak przekazuje UNICEF, pomimo trwających napraw, 28 listopada ukraiński system energetyczny był w stanie zaspokoić zaledwie 70% zapotrzebowania na prąd.

Surowa zima w połączeniu z utratą źródeł dochodu oraz kryzysem energetycznym, socjalnym i ekonomicznym to czynniki wyniszczające. Źródła dochodów i dostęp do podstawowych usług został znacznie ograniczony z powodu zniszczeń, którym ulega infrastruktura. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa dla 6.5 mln osób, w tym 1.2 mln dzieci. To liczna osób, które z powodu wojny musiały opuścić swoje domy i wewnętrznie przesiedlić na terytorium Ukrainy.

Od niedawna UNICEF rozpoczął dystrybucję zestawów ubrań zimowych, podgrzewaczy wody i generatorów na linii frontu oraz w rejonie obwodu Charkowa, Chersonia i Doniecka. Do tej pory organizacja zakupiła zapasy zimowe za ponad 20 mln dolarów.

Okres zimowy może pogorszyć również sytuację psychospołeczną dzieci. Szacuje się, że 1,5 miliona osób jest zagrożonych depresją, lękiem, zespołem stresu pourazowego i innymi problemami psychicznymi. Niepewna edukacja w obliczu działań wojennych to kolejna z przeciwności, z którymi muszą mierzyć się dzieci. Dlatego UNICEF przygotował na nadchodzącą zimę 55 punktów SPILNO – ciepłych, bezpiecznych przestrzeni, zapewniających zintegrowane usługi dla dzieci, młodzieży i opiekunów.

Reguły wojenne są jasne – dzieci i najbardziej kluczowa infrastruktura cywilna, na której polegają, muszą być chronione. Ważne jest również, by UNICEF i inne organizacje humanitarne miały szybki,  nieograniczony dostęp do dzieci i rodzin potrzebujących pomocy humanitarnej, bez względu na to, gdzie się znajdują. 

Catherine Russell

Do tej pory UNICEF zapewnił dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach wspieranych przez UNICEF oraz za pośrednictwem mobilnych zespołów prawie 4.9 milionom dzieci i kobiet w Ukrainie. Ponad 4.2 miliona ludzi otrzymało dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Ponad 1 milion osób otrzymało niezbędne artykuły higieniczne i sanitarne, również na obszarach wcześniej niedostępnych. Wspierane przez UNICEF interwencje w zakresie zdrowia psychicznego dotarły do ponad 2.5 miliona dzieci. Prawie 900 tys. dzieci zostało włączonych w edukację formalną lub nieformalną. Dodatkowo niemal 500 tys. dzieci skorzystało z interwencji edukacyjnych. Do prawie 200 tys. rodzin dotarliśmy z wielofunkcyjnymi przelewami środków humanitarnych.

Zdjęcie Taken z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.