poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
bizFresh Newszdrowie

Ptasia grypa w Szwajcarii, a także Polsce i całej Europie

Ptasia grypa H5N1 zaatakowała Szwajcarię. Od najbliższego poniedziałku do – prawdopodobnie – 15 lutego w Szwajcarii obowiązują ścisłe zasady postępowania z ptactwem domowym. Ptaki mogą przenosić grypę, ale produkty pochodzące od drobiu – nie. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Jak zapewniają szwajcarskie służby weterynaryjne, prawdopodobieństwo przeniesienia ptasiej grypy poprzez kontakt z produktami drobiowymi jest w zasadzie zerowe. Można jeść mięso, jaja i przetwory z drobiu. Według aktualnych danych, jak podaje Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (FSVO), wiedzy ptasia grypa, czyli szczep wirusa H5N1, może przenosić się na człowieka tylko w niezwykle rzadkich przypadkach i to tylko w przypadku bardzo bliskiego kontaktu.

Ptasia grypa niebezpieczna dla drobiu

Zaledwie kilka dni temu w Szwajcarii stwierdzono przypadki ptasiej grypy H5N1 . Teraz istotne jest zapobieganie dalszemu wybuchowi choroby. Służby weterynaryjne apelują do hodowców drobiu o wdrożenie środków zapobiegawczych. Chodzi o ograniczenie kontaktu między dzikim ptactwem a drobiem domowym.

Do połowy lutego przyszłego roku hodowcy mają ograniczyć przemieszczanie swojego drobiu domowego do obszarów zagrożonych chorobą tj. kantonu Zurych. Kurczaki należy trzymać oddzielnie od gęsi i kaczek, a dostęp do zwierząt ograniczyć do minimum. Zakazane zostaną również targi i wystawy drobiu. Nie należy też dotykać martwych dzikich ptaków i zgłaszać takie przypadki do służb leśnych lub po prostu na policję.

A tymczasem w Polsce

Zagrożenie ptasią grypą wciąż istnieje w Polsce. Tej jesieni, tj. we wrześniu, zostało potwierdzone kolejne ognisko ptasiej grypy. Chorobę wykryto w miejscowości Stary Besk w łódzkiem, w gospodarstwie w którym utrzymywano 1677 sztuk różnych gatunków drobiu. Ptasia grypa atakuje zresztą w całej Europie. Jak podaje portalspozywczy.pl na terenie Europy w ciągu roku od czerwca 2021 do czerwca 2022 ujawniono 2467 ognisk ptasiej grypy.

Konieczne było w tym okresie wybicie wybicie 48 mln sztuk ptaków hodowlanych. Mimo, że nie ma ani jednego przypadku przeniesienia tej choroby na człowieka, wirus uważa się za zjadliwy i niebezpieczny.

Tak więc – jak przekonuje polski Inspektorat Weterynarii – należy brać pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 (ptasia grypa typu A, w niewielkim stopniu mogąca przenosić się na ludzi) od H5N1 i dużą zmienność wirusów grypy. Służby weterynaryjne zatem nawet w przypadku H5N1 zalecają ostrożność w kontaktach z drobiem i ptakami dzikimi.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Zdjęcie Monika z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.