piątek, 24 maja, 2024
dzieciLekkie czytanieNAUKA

Po prostu szukałem robaków – czyli skamielina sprzed pół miliarda lat

Koral Rugoza to skamielina, która może mieć nawet 488 milionów lat. Znalazł ją sześciolatek z małego miasteczka pod Londynem. Chłopczyk szukał robaków, choć ciekawiły go też skorupy albo fajne kamienie. Wygrzebał coś, co wyglądało jak róg.

Sześcioletni Sid nudzi się w trakcie pandemii i grzebie w przydomowym ogródku. Jego znalezisko to skamielina sprzed niemalże pół miliarda lat. Koral Rugoza – co to właściwie jest?

Skamielina z ogródka

Sześciolatek znalazł skamielinę, korzystając z gwiazdkowego prezentu w rodzaju „mały naukowiec”. Najpierw kopał robaki, ale miał nadzieję, że znajdzie coś niezwykłego. Natknął się na skałę, która wyglądała trochę jak róg. Znalezisko okazało się być fragmentem korala. Koral zaś może mieć pomiędzy 251 a 488 MILIONÓW lat.

Sid znalazł róg koralowy, kilka mniejszych skamielin oraz zakrzepły blok piasku, a w nim fragmenty mięczaków, muszelek i liliowca. Pierwsze wyniki badań naukowych nad znaleziskami uzyskał sam Sid, a to dzięki podpowiedziom internautów z Facebooka. Koral Rugoza pochodzi z paleolitu, z okresu, gdy miejsce, w którym został znaleziony, znajdowało się na dnie oceanu. W ogródku pod Londynem znajduje się – jak mówi Sid – dużo ciekawych pozostałości zanurzonych w glinie. Rodzina zawiadomiła o odkryciu Sida Muzeum Geologii Uniwersytetu Birmingham.

Koral Rugosa

Rugozy czyli koralowce czteropromienne to grupa koralowców kolonijnych z paleolitu. Ten z ogródka Sida jednakże najprawdopodobniej jest koralem osobniczym, mającym kształt rogu. We wczesnym stadium rozwojowym powstają trzy pary przegród czyli septów „rogu”. Trzy pary septów dzielą kielich koralowca na sześć komór. Ale kolejne septa tworzą się tylko w czterech komorach. Stąd nazwa – koralowce czteropromienne.

Rugozy stanowią ważny składnik dewońskich i karbońskich wapieni rafowych oraz – jak donosi Sid – ogródków w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie Wikimedia Commons autorstwa Wilson44691 – Praca własna, Domena publiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.