piątek, 24 maja, 2024
bizShort News

Portugalia daje przykład, że ceny energii nie muszą rosnąć

Portugalia: tu ceny energii w 2022 roku również wzrosły, tak jak w innych krajach Europy i świata. Portugalia jest tu jednak zupełnym wyjątkiem, bo wzrost cen energii to zaledwie 3 procent. Tymczasem w Polsce ceny energii wzrosły o 24 procent.

Szef portugalskiej firmy energetycznej EDP, Miguel Stilwell de Andrade uważa, że stabilność cen w kraju wynika m.in. ze struktury rynku energii elektrycznej. Portugalia od dawna starała się uniezależnić od wahań cen pali kopalnych. Energię w znacznej mierze produkuje się dzięki źródłom odnawialnym. To, jak mówi prezes EDP, wpływa na zapewnienie stabilności cen.

Portugalia nie przejmuje się podwyżkami

Ceny energii pozyskiwanej z OZE w 2022 roku pozostały na niezmienionym poziomie. W państwach bazujących na energii z paliw kopalnych ceny rosną. I tak na przykład w Singapurze ceny prądu wzrosły o 300 procent. Gazu – około 1000 procent.

W Europie największe wzrosty cen prądu zanotowano w Danii – 62 procent. Z kolei w Estonii najbardziej wzrosły ceny prądu – 124 procent.

W Polsce ceny energii zanotowały wzrost o niemalże jedną czwartą w stosunku do cen z 2021 roku.

W tym czasie Portugalia swoją polityką energetyczną sprawiła, że odbiorcy indywidualni mają rachunki wyższe o zaledwie 3 procent, przy inflacji rzędu 9,9 procent.

Zdjęcie Carlos Paes z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.