Małpia ospa zabija w Afryce, w której nie ma szczepionek
Afrykańskie CDC podało informację, że kontynent afrykański jest jedynym, na którym nie ma szczepionek przeciwko małpiej ospie. A właśnie tu małpia ospa zabija najwięcej osób. Jak na razie – 75, podczas gdy w pozostałych częściach świata zmarły dwie osoby.
Małpia ospa – zanotowano w ostatnim czasie 20 tysięcy zachorowań i 77 zgonów. W Afryce śmiertelność wynosi około 1%, w pozostałych krajach na innych kontynentach jest wielokrotnie mniejsza. W Afryce jak do tej pory nie szczepiono przeciwko małpiej ospie.
Małpia ospa na świecie
Od kilku tygodni świat żyje z nowym oficjalnym stanem zagrożenia chorobą zakaźną. Z powodu tej choroby w 11 krajach afrykańskich zmarło 75 osób. To oficjalne dane Afrykańskiego Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych (CDC).
Choroba rozprzestrzenia się w Afryce Środkowej i Zachodniej od dawna. W Europie pierwsze przypadki małpiej ospy wykryto w Europie, Ameryce Północnej i Azji w maju 2022.
W Afryce wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się wektorowo, tzn. poprzez kontakt z zarażonymi gryzoniami. Jednakże poza Afryką wydaje się on roznosić w inny sposób. W USA większość wypadków zachorowań wiąże się z transmisją wirusa poprzez kontakt seksualny, szczególnie na linii mężczyzna-mężczyzna.
Według WHO każdy może zostać zarażony małpią ospą, jeśli ma bliski kontakt z osobą zarażoną chorobą lub dotknie skażonej odzieży lub pościeli. Nie jest jasne dokładnie, jak przebiega proces zakażenia.
Tzw. „pierwszy świat” czyli Europa oraz Stany Zjednoczone już są w posiadaniu szczepionek przeciwko tej chorobie. Komisja Europejska poinformowała, że kupiła 160 tysięcy szczepionek. Stany Zjednoczone są w posiadaniu 800 tysięcy dawek. Trzeci świat czyli Afryka szczepionek nie posiada wcale.