środa, 22 maja, 2024
Fresh NewsLekkie czytanieNAUKAtechzdrowie

Te okropne gry komputerowe: gra, która poprawia pamięć

Czy gra komputerowa może poprawić pamięć? Dla doświadczonych graczy to pytanie ma oczywistą odpowiedź, ale dziś mamy też naukowe potwierdzenie: gry komputerowe mogą poprawiać pamięć. Oto nowa gra i kto, czy nawet nie może być zalecana przez lekarzy…

Czy gry wideo są niekorzystne dla zdrowia? Według popularnych opinii mają one źle wpływać na funkcjonowanie i rozwój mózgu. Nowe badania pokazują, że chociaż nadal istnieje ryzyko związane z graniem w gry wideo, to jednak odpowiedni używanie gier może przynosić korzyści poznawcze i motoryczne.

Gry i pamięć

Gdy młodych chirurgów eksperymentalnie przeszkolono metodą gier wideo, okazało się, że ta metoda jest aż o 230 procent bardziej wydajna niż tradycyjne sposoby nauczania. Gry wideo okazały się też pomocne w budowaniu wsparcia dla hospitalizowanych dzieci i ich rodzin. Teraz wydaje się prawdopodobne, że gry wideo będzie można wykorzystać do poprawy funkcji mózgu u osób starszych.

Na Uniwersytecie w San Francisco opracowano pakiet gier wideo, które mają poprawiać procesy poznawcze, takie jak pamięć krótkotrwała, uwaga i pamięć długotrwała osób starszych

Obecnie naukowcy pracują nad grą rytmiczną, opracowaną wspólnie z perkusistą zespołu The Grateful Dead, Mickeyem Hartem. W badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dowiedziono, że dzięki tej grze grupa 47 nie-muzyków, w wieku od 60 do 79 lat, nauczyła się gry na perkusji. To z kolei poprawiło ich możliwości zapamiętywania.

Inne badanie dowiodło, że gry wideo mogą poprawić pamięć u dzieci nawet wiele lat po tym, jak przestają grać.

Są też badania wskazujące, że gra wideo wymagająca od uczestników aktywności fizycznej poprawiła ciśnienie, równowagę i uwagę u zdrowych dorosłych. Inna gra w rzeczywistości wirtualnej poprawiła pamięć długotrwałą.

Nowe technologie nie są niczym złym

Na wiosnę 2021 naukowcy z Oksfordu dowiedli, że nieprawdą jest, że zaangażowanie nastolatków w technologię cyfrową wpływa negatywnie na ich zdrowie psychiczne.

Badanie zespołu z Oxfordu przeprowadzone zostało na grupie aż 430 tysięcy dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Wnioski? Okazuje się, że istnieje tylko „niewielki związek” między stosowaniem technologii a problemami ze zdrowiem psychicznym.

Podobne badania przeprowadzono w 2010 i 2019 roku. Wcześniej, od roki 1991 badano związek między depresją o oglądaniem telewizji.

Naukowcy zwracają uwagę, że w społeczeństwie chętnie powtarza się informację, że istnieje korelacja między użytkowaniem technologii a zdrowiem psychicznym. Jednak najwyraźniej nie pokrywa się to z prawdą.

Tak jak jaskiniowcy bali się ognia, tak i dziś ludzie boją się nieznanych i nierozumianych technologii.

Zdjęcie Anton Porsche z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.