niedziela, 23 czerwca, 2024
dzieciShort Newszdrowie

Dzieciaki głupieją od technologii? Naukowcy nie znaleźli na to potwierdzenia!

„Za dużo siedzisz na telefonie i wariujesz od tego!” – znacie to? Otóż jest to nieprawda. Naukowcy przebadali związki pomiędzy używaniem technologii a zdrowiem psychicznym nastolatków i znaleźli tylko minimalne powiązania.

Nie ma dowodów na to, że wzrosły powiązania między zaangażowaniem nastolatków w technologię cyfrową a problemami ze zdrowiem psychicznym – o tym mówi najnowsza publikacja naukowców w Oxford University.

Czy to znaczy, że spędzanie godzin przy komputerze i telefonie nie szkodzi?

Nauka o technologii i zdrowiu psychicznym

Badanie zespołu z Oxfordu przeprowadzone zostało na ogromnej grupie. Przebadano ponad 430 tysięcy dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Wnioski z badania mówią, że istnieje tylko „niewielki związek” między stosowaniem technologii a problemami ze zdrowiem psychicznym.

Podobne badania przeprowadzono w 2010 i 2019 roku. Wcześniej, od roki 1991 badano związek między depresją o oglądaniem telewizji.

Naukowcy zwracają uwagę, że w społeczeństwie chętnie powtarza się informację, że istnieje korelacja między użytkowaniem technologii a zdrowiem psychicznym.

„Kiedyś to było” – mówi się, sugerując, że kluczem do zdrowia psychicznego jest sielskie życie blisko natury i z dala od zdobyczy cywilizacji. Wygląda na to, że powtarzając takie zdania idziemy na skróty i zwalniamy się z diagnozowania prawdziwych powodów kłopotów ze zdrowiem psychicznym.

Obraz natureaddict z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.