sobota, 20 lipca, 2024
biz

Drewno opałowe drożeje nie tylko w Polsce

Ceny drewna opałowego rosną w Polsce. Jednak okazuje się, że drewno opałowe jest coraz droższe nie tylko u nas. Przyczyną tej sytuacji jest kryzys energetyczny w całej Europie. A co sądzą o tym znawcy rynku?

W Polsce politykę cenową dotyczącą drewna opałowego kształtują Lasy Państwowe. Dawniej, w przypadku braku popytu na surowiec, drewno sprzedano nawet po cenach minimalnych. Ale w związku z brakami węgla i kryzysem energetycznym, popyt na drewno jest dziś bardzo wysoki, a co za tym idzie – ceny również spore.

Tymczasem w Irlandii to nie Lasy Państwowe kształtują ceny drewna, a mimo to i tak drewno opałowe bardzo podrożało.

Drewno opałowe na wagę złota

W Polsce około 30% zapasów drewna może iść na eksport i to też jest powód, dla którego polskie drewno drożeje w Polsce. Drożeje też za granicą.

Strefabiznesu.pl cytuje profesor Ewę Ratajczak z Poznańskiego Instytutu Technologicznego, która mówi, że Polska jest europejskim potentatem w branży drzewnej. Zajmując pod względem zasobów drewna czwarte miejsce w UE, a piąte pod względem wielkości pozyskania. Mimo to z zaopatrzeniem rynku lokalnego nie jest dobrze.

Tymczasem w Irlandii media informują, że popyt na drewno opałowe w całej Europie prowadzi do wzrostu cen tego produktu. W Irlandii pali się w kominkach m.in. brzozą brodawkowatą. Oferowane dziś w Irlandii takie drewno opałowe pochodzi – jak podaje serwis irishnews.com właśnie z Europy Wschodniej, a szczególnie z krajów bałtyckich. Handlarze oferują drewno do samodzielnego sezonowania, czyli mokre, a to z kolei oznacza, że jest ono świeże, ścięte w tym sezonie. Ścięte m.in. w Polsce.

Jednocześnie w Europie zwiększa się popyt na piece opalane drewnem. Największy jest w Niemczech.

Reakcją polskiego rynku drewna są opinie takie, jak te z portalu drewno.pl.

Zdjęcie autorki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.