niedziela, 23 czerwca, 2024
dzieciFresh Newszdrowie

Pakistan – z każdym dniem rośnie ryzyko epidemii

Pakistan – UNICEF dostarczył już 32 tony pomocy medycznej i innych produktów ratujących życie dzieci oraz kobiet poszkodowanych na skutek powodzi. Transport dotarł do Karaczi z Kopenhagi, z największego magazynu pomocy humanitarnej UNICEF.

Wśród dostarczonych produktów znalazły się leki, środki medyczne, tabletki uzdatniające wodę czy zestawy dla położnych. UNICEF przekazał produkty rządowi Pakistanu reprezentowanemu przez ministra zdrowia i opieki społecznej prowincji Sindh. Pomoc trafi do dzieci i rodzin w 72 najbardziej poszkodowanych dystryktach. Ale w związku z narastającym ryzykiem epidemii, potrzeby są ogromne.

Pakistan, powódź, epidemia

Na skutek powodzi całe rodziny zostały pozbawione dostępu do podstawowych usług niezbędnych do przeżycia. Pomoc od UNICEF ma kluczowe znaczenie i ratuje życie, ale jest tylko kroplą w morzu potrzeb.

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii chorób przenoszonych przez brudną wodę. Pakistan zagrożony jest cholerą, biegunką, dengą i malarią. To dlatego, że ludzie zmuszeni są do picia skażonej wody. Jednocześnie nie mają wyjścia i muszą również wypróżniać się do niej.

Rosną również zagrożenia związane z komarami, ukąszeniami węży, chorobami skóry i układu oddechowego. Potrzeba pilnego wsparcia, aby pomóc dzieciom walczącym o przetrwanie.

Druga dostawa 34 ton pomocy humanitarnej ma dotrzeć lada dzień. Wśród produktów znajdą się leki na choroby pasożytnicze, zestawy do resuscytacji i sterylizacji, mikroelementy dla kobiet w ciąży. Są tam także materiały edukacyjne i zestawy rekreacyjne pomagające dzieciom radzić sobie z traumą.

Brakuje wciąż milionów dolarów

Ulewne deszcze monsunowe sprawiły, że jedna trzecia kraju znalazła się pod wodą. Poszkodowane są ponad 33 miliony ludzi, z czego połowa to dzieci. Co najmniej 3,4 mln najmłodszych potrzebuje natychmiastowego, ratującego życie wsparcia.

Prowadzenie akcji humanitarnych i ratowniczych jest niezwykle trudne, ponieważ wiele dróg jest niedostępnych. Szacuje się, że co najmniej 5000 kilometrów dróg i około 160 mostów zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

Dzięki stałej gotowości do działania, UNICEF w ciągu ostatniego tygodnia dostarczył pomoc o wartości ponad dwóch milionów dolarów. Do Pakistanu trafiła m.in. woda pitna, tabletki do uzdatniania wody, zestawy higieniczne, leki, szczepionki, moskitiery, suplementy dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

ONZ zaapelowała łącznie o 160 mln dolarów na wsparcie działań przeciwpowodziowych w Pakistanie. W ramach tego apelu 37 mln dolarów stanowi apel UNICEF. To środki niezbędne, aby dotrzeć do dzieci i ich rodzin potrzebujących ratującej życie pomocy.

Ilustracja – UNICEF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.