środa, 17 kwietnia, 2024
bezpieczeństwoFresh NewsInternettech

Czy amerykańscy hakerzy atakują Chiny?

Northwestern Polytechnical University to placówka, która pracuje dla chińskiego wojska w zakresie aeronautyki i badań obronnych – i właśnie została zaatakowana. Czy zrobili to – jak twierdzą Chiny – amerykańscy hakerzy z TAO?

Chiny twierdzą, że udało im się zidentyfikować źródło niedawnych cyberataków na Northwestern Polytechnical University. Jako sprawcę wskazali Office of Tailored Access Operations (TAO), zarządzane przez National Security Agency (Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) USA.

TAO to jednostka, której oficjalne istnienie potwierdzono dopiero w 2009 roku. Według historyka wywiadu, Matthew Aida, TAO ma zdobywać dostępy do najtajniejszych dysków i kont e-mail na całym świecie. O pracy TAO mówił Edwars Snowden, a w 2013 roku Der Spiegel ujawnił motto tej jednostki. Brzmi ono „Twoje dane to nasze dane, Twój sprzęt to nasz sprzęt”.

Amerykańscy hakerzy kontra chińscy specjaliści

Chińczycy już w czerwcu ogłaszali, że ich placówka naukowa czyli Northwestern Polytechnical University, został zaatakowana przez hakerów z Zachodu. Atak polegał na wysyłce pracownikom i studentom Uniwersytetu wiadomości phishingowych. Osoby te otrzymywały e-maile, w których zapraszano je na na wydarzenia akademickie lub po recenzje naukowe. W rzeczywistości jednak maile miały na celu przechwycenie danych do logowania do skrzynek pocztowych. Cała akcja – według zapewnień strony chińskiej – nie przyczyniła się do wielu szkód.

W wyniku śledztwa chińskie władze ustaliły, że za atakiem stoją zawodowi amerykańscy hakerzy z TAO.

Dochodzenie prowadzono we współpracy z firmą 360 Security Technology Inc. Ten znany dostawca oprogramowania antywirusowego ma siedzibę w Pekinie. Produkt tej firmy, 360 Total Security, użytkuje około 800 milionów internautów na całym świecie.

Chińskie firmy dostarczają bezpłatnych narzędzi dla internautów z całego świata. W tym czasie agencje rządowe USA, a także zachodnie firmy zajmujące się bezpieczeństwem internetowym, ostrzegają, że Chiny odpowiadają za ataki hakerskie.

Pekin oczywiście zawsze zaprzecza udziałowi w takich działaniach.

Chiny zapewniają oficjalnie, że przestrzegają pokojowego wykorzystania cyberprzestrzeni. Wyrażają gotowość współpracy ze społecznością międzynarodową w celu wzmocnienia dialogu. Chcą stawienia czoła wszelkim rodzajom ataków hakerskich, utrzymania pokoju, bezpieczeństwa, otwartości, współpracy i porządku w cyberprzestrzeni.

Uniwersytet i wojsko

A co wiemy o Northwestern Polytechnical University? Uniwersytet ma zapewnione finansowanie przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych. Ministerstwo zajmuje się też zarządzaniem tą jednostką. Placówkę objęły amerykańskie sankcje ze względu na bliskie powiązania z wojskiem. Uczelnia pracuje na rzecz rozwoju broni. Chodzi m.in. o drony, myśliwce, łodzie podwodne i statki kosmiczne.

Przeciwko tej placówce było prowadzone postępowanie prokuratorskie w USA.

Uniwersytet w lipcu tego roku ogłosił sukces przy opracowywaniu napędu hipersonicznego. Nowy napęd umożliwia przekroczenie prędkości 5 Mach. Naukowcy pracowali nad połączeniem silników rakietowych i odrzutowych. Projektem zarządza chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych.

Testowy lot nowego naddźwiękowego samolotu zakończył się sukcesem.

Zdjęcie B_A z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.