środa, 17 kwietnia, 2024
Bez kategorii

Brakuje nieruchomości dla Ukraińców. W Bułgarii

Coraz mniej jest nieruchomości na wynajem w Bułgarii. Brakuje tych, które miały być udostępniane za darmo. Brak jest też tych na najem krótkoterminowy – idą wakacje i Bułgarzy nastawiają się na ruch turystyczny.

Jak podaje agencja informacyjna z Sofii novinite.com, większość pośredników nieruchomości, skoncentrowanych na obsłudze wynajmu mieszkań ukraińskim uchodźcom, nie ma już do zaoferowania darmowych mieszkań. Jednocześnie Ukraińcy stale zgłaszają chęć komercyjnego wynajmu, ale ceny są o wiele wyższe niż te, na które są przygotowani.

Brakuje mieszkań w Bułgarii

Ukraińscy chcą mieć możliwość najmu krótkoterminowego, wielu z nich bowiem chce przy dobrej sposobności powrócić do domów. Póki co jednak szukają możliwości zakwaterowania również ze swoimi zwierzętami domowymi. Tymczasem Bułgarzy czekają na turystów i nie chcą blokować nieruchomości na krótki najem dla uchodźców.

Według agencji nieruchomości w tej chwili popyt na mieszkania dla uchodźców jest umiarkowany, jeśli zestawić go z pierwszymi tygodniami wojny. Powoli uchodźcy zmieniają swoje preferencje z umów bardzo krótkoterminowych na dłuższe, ale raczej nie dłuższe niż półroczne. Ukraińcy w Bułgarii szukają możliwości mieszkania w okolicach Warny, Burgas, Płowdiwu, Sofii.

Czynsze żądane przez właścicieli nieruchomości rosną wraz ze zbliżaniem się wakacji. W okolicach Morza Czarnego są nawet 3-4 razy wyższe niż w innych rejonach. 5% Ukraińców poszukujących mieszkania nie ma żadnych wymagań dotyczących lokalizacji.

Ile kosztuje najem mieszkania w Bułgarii? Obecnie za 2 pokojowe mieszkanie z wyposażeniem trzeba zapłacić od 250 do 450 euro miesięcznie. W Warnie średnio 340 euro. Burgas i Sofia – tu czynsz wynosi 320 euro. W ośrodkach dla uchodźców (hotelach) przebywa około 59 tys. Ukraińców – głównie w Burgas, Warnie i Dobryczu. Obecnie w całej Bułgarii znajduje się około 97 tysięcy uchodźców. Z mieszkań działających w ramach pomocy rządowej (częściowo dofinansowywanych) korzysta około 22 tys. osób.

Rynek w zasadzie wyczerpał swoje możliwości w zakresie zapewnienia lokum dla uchodźców. Wolne nieruchomości znajdują się głownie w rękach podmiotów, traktujących swoje zasoby wyłącznie biznesowo i niechętnych do zawierania nieatrakcyjnych umów.

Zdjęcie mgoraciaz0/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.