czwartek, 18 lipca, 2024
dzieciFresh Newsraporty

13 milionów Ukraińców straciło swój dom, niektórzy na zawsze

Komisja ONZ ds. Uchodźców podała wczoraj, że w ciągu 8 tygodni wojny 5 milionów Ukraińców uciekło z kraju przed wojną, a kolejne 7 milionów zostało zmuszonych do przesiedlenia wewnątrz państwa. Oznacza to, że tylko w ciągu dwóch miesięcy 13 milionów obywateli Europy straciło dom.

ONZ podaje statystyki dotyczące uchodźców europejskich. W jedynej prowadzonej od lat wojnie na terenie Europy dach nad głową straciły miliony osób.

13 milionów Ukraińców bez dachu nad głową

13 milionów osób to więcej niż 1/4 populacji Ukrainy. To o około 2 miliony osób więcej niż cała ludność Belgii. W ciągu dwóch miesięcy Europa musiała przygotować miejsca schronienia dla rzeszy uciekających przed wojną Ukraińców.

Zastępczyni Wysokiego Komisarza ds/ uchodźców, Kelly t. Clements wyraża swój podziw dla mieszkańców krajów przyjmujących uchodźców, określając ich czyny jako niezwykłe. Sąsiedzi Ukrainy utrzymali otwarte granice, zapewniając pomoc osobom poszukującym bezpieczeństwa i pomocy.

Jednak ONZ widzi konieczność zorganizowania pomocy dla uchodźców wewnętrznych, zmuszonych do porzucenia swoich domów. Ich miejsca zamieszkania są często całkowicie zniszczone. Uchodźcy nie mają do czego wracać. W centrum i na wschodzie Ukrainy rozgrywa się humanitarny koszmar.

W dalszym ciągu istnieje poważne niebezpieczeństwo dalszych ofiar w ludności cywilnej i dalszych przesiedleń, do których cywile będą zmuszeni. Zwiększa się też ryzyko handlu ludźmi. ONZ akcentuje, że separacja rodzin oraz brak możliwości zapewnienia odpowiedniej ochrony ludności cywilnej sprawiają, że uchodźcy są narażeni na przemoc, wyzysk i nadużycia. Istnieje też niebezpieczeństwo odseparowania dzieci od rodzin i rodzimego środowiska.

Zdjęcie Hubert2T/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.