niedziela, 23 czerwca, 2024
bizpodatki

Banki szwajcarskie zamieszane w aferę przestępczą

Komisja Europejska właśnie zakończyła dochodzenie w sprawie pięciu banków, które były w przestępczej zmowie. Banki mają zapłacić kary w łącznej wysokości 344 mln euro. Banki miały nielegalnie współpracować, by wspomagać nielegalny obrót walutami.

Serwis Swissinfo.ch podaje, że UBS, największy szwajcarski bank, uniknął potencjalnej kary ujawniają istnienie przestępczego przedsięwzięcia handlu walutami, nazywanego kartelem. Chodzi o prawdopodobną kwotę 94 milionów Euro.

Banki szwajcarskie nie zawsze współpracują

Bank Credit Suisse, jedyny z pięciu zamieszanych w aferę banków, nie współpracował w śledztwie. W związku z tym instytucja nie miała szans, by skorzystać ze łagodzenia kary. CS ma w tej sytuacji do zapłaty karę w wysokości 83,3 mln euro.

Komisja Europejska ustaliła, że ​​bankowcy odpowiedzialni za wymianę walut wymieniali poufne informacje i plany. Wspólnie koordynowali swoje strategie handlowe. Korzystali przy tym z czatu Sterling Lads. Omijali w ten sposób ryzyko związane z obrotem walutami. Zdarzało się, że jeden z członków kartelu wstrzymywał się od działań, by nie ingerować w strategię handlową innego.

„Zmowa pięciu banków podważyła integralność sektora finansowego kosztem europejskiej gospodarki i konsumentów” – skomentowała wczoraj unijna komisarz ds. polityki konkurencji Margrethe Vestager. Zapewniła też, że Komisja Europejska zamierza dalej zaangażować się w zapewnienie zdrowego i konkurencyjnego sektora finansowego.

To nie jest jedyna afera ze szwajcarskimi bankami. Credit Suisse został ukarany nieco ponad miesiąc temu. Chodzi o grzywnę niebagatelnej wysokości – 475 milionów dolarów (439 milionów CH). Grzywnę nałożono wyniku śledztwa w sprawie zarzutów o przekupstwo i oszustwa związane ze skandalem korupcyjnym w Mozambiku.

Bank UBS tymczasem prawdopodobnie już 13 grudnia pozna wynik odwołania w Paryżu w sprawie rekordowej grzywny w wysokości 3,7 miliarda euro. Kara wymierzona została za wieloletnie ukrywanie dochodów francuskich obywateli uchylających się od podatków oraz pranie pieniędzy.

Zdjęcie aglaya3/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.