środa, 22 maja, 2024
Bez kategorii

O czym informuje Agencja TASS w czwartek 2 grudnia?

Polskie media dość rzadko informują o doniesieniach rządowej agencji informacyjnej jednego ze wschodnich sąsiadów Polski. Szkoda, bo zestaw wiadomości Agencji TASS jest niezwykle interesujący.

Za czasów sprzed przekształceń ustrojowych jeden z klasyków dowcipów politycznych zaczynał się od słów „Agencja TASS donosi”. Po tym dalej następowały zestawienia niezwykłych wiadomości z ZSRR. Przykłady?

Agencja TASS donosi: wczoraj rano wojska chińskie zaatakowały spokojnie stojący w polu kombajn radziecki. Kombajn odpowiedział ogniem rakietowym, po czym odleciał w kierunku Moskwy.

Agencja TASS donosi: wczoraj na Morzu Barentsa zatonął w wyniku zderzenia z górą lodową amerykański okręt podwodny. Załoga góry lodowej została odznaczona orderami i medalami.

Agencja TASS donosi współcześnie

Drugiego grudnia 2021 na stronach TASS czytamy w pierwszej, wyróżnionej informacji, że wg Ławrowa dalsza ekspansja NATO na wschód bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Rosji. Moskwa nie jest zainteresowana konfliktami – zaznacza rosyjski minister spraw zagranicznych. Dalej dowiadujemy się, że jeśli partnerzy Rosji z NATO stwierdzają, że nikt nie jest upoważniony do dyktowania warunków krajowi pragnącemu przystąpić do NATO, niezależnie od tego, czy może to zrobić, czy nie to Rosja:

…Powołujemy się na klauzulę prawa międzynarodowego, która stanowi, że każde państwo ma prawo do wyboru metod zapewnienia jej uzasadnionych interesów bezpieczeństwa – zaznaczył rosyjski minister spraw zagranicznych.

TASS

Druga w kolejności wiadomość dotyczy świata gospodarki oraz sportu. TASS powiadamia odbiorców, że wpływowa niemiecka polityczka myśli o „twardym” podejściu do Chin. Chodzi o współprzewodniczącą Partii Zielonych i deputowaną, Annalenę Baerbock. Sugeruje ona, by Niemcy rozważyły ewentualny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. TASS nadmienia, że nie tylko Niemcy wysuwają takie sugestie, a dzieje się tak dlatego, że Chiny dopuszczają się:

…rzekomych masowych represji, przeprowadzanych przez Pekin przeciwko Ujgurom, mieszkańcom Autonomicznego Regionu Xinjiang Ujgur w północno-zachodnich Chinach.

TASS

Trzecia wiadomość dotyczy sportu i stanowiska rosyjskiego szefa Związku Łyżwiarstwa Figurowego. Chodzi o odwołanie najbliższych zawodów łyżwiarskich z powodu rozprzestrzeniania się wirusa Omicron. Aleksander Gorszkow jednocześnie stwierdził, że według niego nie ma obaw co do możliwego odwołania Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Na pewno nie w związku z rozprzestrzenianiem się Omicrona.

Czwarta wiadomość dotyczy nakazu kwarantanny na przybywających do Rosji z Afryki Południowej, zaś piąta na stronie, znajdująca się w dziale „Popularne” dotyczy rosyjskich rakiet przeciwczołgowych.

Najwspanialsze pociski świata wiadomością nr 5

Rosyjska rządowa agencja informacyjna podaje, że Rosja modernizuje jeden z najpotężniejszych pocisków przeciwpancernych na świecie. Chodzi o 9M123M Chryzantema – system przystosowany do najnowszych śmigłowców bojowych. Szczególnie – jak podaje TASS – chodzi o śmigłowce Mil Mi-28NM i Kamov Ka-52M.

Generalny Projektant w Biurze Projektów Budowy Maszyn (KBM, część korporacji państwowej Rostec) Walerij Kaszin udzielił TASS w tej sprawie oficjalnych informacji. Rosja nie ma obecnie planów modernizacji pocisków przeciwpancernych poprzedniej generacji – 9M120 Ataka.

Pocisk przeciwpancerny 9M123M Chryzantema jest jednym z najpotężniejszych rosyjskich pocisków przeciwpancernych. Pocisk wchodzi w skład uzbrojenia samobieżnego systemu rakiet przeciwpancernych Chryzantema-S, a także jest przystosowany do najnowszych śmigłowców bojowych, w szczególności Mil Mi-28NM i Kamov Ka-52M.

TASS

Obok tej informacji znajduje się wiadomość o tym jak Moskwa czeka na wyjaśnienia przez USA ich stanowiska w sprawie Ukrainy. Stany mają (według Ławrowa) pompować broń na Ukrainę. Dalej mamy też info, że Rosja wnosi istotny wkład w zdolności obronne Serbii. A następnie, że na Arktyce spodziewać się wkrótce należy lodołamacza atomowego Sibir.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.