czwartek, 18 kwietnia, 2024
bizklimatShort NewsŚrodowiskotech

Szwajcarzy: unikanie emisji CO2 jest ważne, ale nie zamierzamy tego robić

Emisja CO2, przyczyniająca się do zanieczyszczenia środowiska, wpływającego na katastrofę klimatyczną, to problem, który Szwajcarzy zauważają – ale niewiele zamierzają z nim robić. Co dziwniejsze – starsi mieszkańcy Szwajcarii są bardziej skłonni ograniczać zanieczyszczenia, niż chce tego młodzież.

Z badań, na które powołuje się serwis swissinfo.ch, zdecydowana większość Szwajcarów jest świadoma zagrożenia, jakie niesie emisja CO2. 70 procent badanych potwierdza – CO2 szkodzi i ważne, by unikać emisji dwutlenkiem węgla w codziennym życiu. Co jednak dziwne – znacznie mniej badanych ma chęć cokolwiek ze swoją wiedzą zrobić.

Dekarbonizacja – świadomość a działanie

Największym zaskoczeniem wydaje się być to, że najbardziej świadoma zagrożenia powodowanym przez CO2 jest grupa wiekowa 50+. Inicjatorami strajków klimatycznych są bardzo młodzi ludzie – a z sondażu w tej sprawie wynika, że interesują się oni zanieczyszczeniem i klimatem w mniejszym stopniu niż „boomerzy”.

Szwajcarzy są dość zgodni (68 procent respondentów), że dobrym pomysłem na ocalenie środowiska jest przeniesienie transportu towarowego z drogowego na kolej. Jednocześnie jednak eksperci uważają, że ten postulat cieszy się poparciem tych obywateli, którzy mają dość korków na drogach i chcieliby zmniejszyć ruchów ciężarówek, by wygodniej jeździło się samochodami osobowymi.

Respondenci uważają też, że dotowanie korzystania z transportu publicznego, promowanie e-mobilności i wspieranie jazdy na rowerze to dobre sposoby na dekarbonizację. Pytani o to, czy sami w jakiś sposób chcieliby wpłynąć na emisję CO2 uznali, że na pewno byłby to dobry pomysł, ale w sumie wydaje im się to mało realne. Część uważa upowszechnienie pojazdów elektrycznych za dobry pomysł, ale w praktyce ocenia infrastrukturę ładowania za niewystarczającą, a cenę zakupu pojazdów elektrycznych za zbyt wysoką. Dodatkowo Szwajcarzy zgłaszają obawy związane z małym zasięgiem pojazdów elektrycznych i przyszłą utylizacją oraz recyclingiem akumulatorów. Są zdania, że tradycyjne samochody są pewniejsze i po prostu powinny być ulepszane, by ograniczanie emisji CO2 było wystarczające.

Zdjęcie imagii /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.