sobota, 20 lipca, 2024
bezpieczeństwoInternettech

Wilson Edwards, naukowiec, biolog, specjalista od COVID-19, nie żyje

Szwajcarski biolog, Wilson Edwards, latem bieżącego roku wywołał sensację, ujawniając, że USA naciskały Światową Organizację Zdrowia, by ta obwiniała Chiny za wywołanie pandemii. Okazało się, że Edward jest postacią fikcyjną. Jego konto właśnie zostało usunięte z FB.

24 lipca pojawiły się rewelacje, autorstwa szwajcarskiego biologa Wilsona Edwardsa, mówiące o manipulacji USA w sprawie pochodzenia koronawirusa. Platformą, na której Edward je publikował, był Facebook.

Podobne konto uruchomiono też na Twitterze.

Wygląda na to, że prawdziwy Edwards mógłby mieć właśnie taki dokument.

Wilson Edwards nie żyje

I nigdy nie żył, choć jego komentarze były nader chętnie cytowane przez chińskie media państwowe, w tym CGTN, Shanghai Daily i Global Times.

Treści, które „ujawniał” rzekomy Szwajcar trafiły na dobry grunt. Błyskawicznie zostały rozkolportowane tak przez prawdziwych jak i fejkowych użytkowników Facebooka. Dotyczyły produkcji wirusa, spisku międzynarodowego, upolitycznienia COVID-19.

Jednak 10 sierpnia szwajcarska ambasada w Pekinie zakwestionowała istnienie takiego biologa. Szwajcarzy oświadczyli, że sprawdzili i nie znaleźli w rejestrach osobowych obywatela Szwajcarii o nazwisku Wilson Edwards. Nie znaleziono też żadnych artykułów naukowych pisanych pod tym nazwiskiem.

Facebook wkrótce usunął konto fałszywego biologa. ’

Ostatnio Meta, spółka zarządzająca Facebookiem, ujawniła efekty śledztwa, z którego wynika, że za stworzeniem Wilsona stała m.in chińska firma z branży cybersecurity – Sichuan Silence Information Technology Co.

Namierzono również osoby związane z innymi chińskimi firmami infrastrukturalnymi na całym świecie. Wyniki dochodzenia są szczegółowo opisane w opublikowanym w 1 grudnia raporcie Adversarial Threat Report External firmy Meta.

Po raz pierwszy zaobserwowano operację, która obejmowała skoordynowaną pracę pracowników państwowych ChRL.

Zdjęcie profilowe profesora Edwardsa wygenerowano cyfrowo.

Kampania Edwardsa w mediach społecznościowych skierowano do anglojęzycznych grup w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Również do odbiorców na Tajwanie, Hongkongu i Tybecie.

Facebook poinformował, że usunął łącznie 524 konta na Facebooku, 20 stron, cztery grupy i 86 kont na Instagramie związane z Wilsonem Edwardsem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.