poniedziałek, 20 maja, 2024
Fresh Newskobietyprawo

Kobieta z zespołem Downa chciała zmiany przepisów aborcyjnych

Kobieta z zespołem Downa walczyła w sądzie o zmianą przepisów zezwalających w Wielkiej Brytanii na aborcje. Przegrała, ale sąd miał ciężki orzech do zgryzienia.

Heidi Crowter z Coventry ma 26 lat i zespół Downa. Przed sądem nie stawiła się sama, a z dwoma innymi wnioskodawcami. Starała się przekonać sąd, że zezwolenie na usuwanie ciąży z powodu znacznego ryzyka ponad wyznaczony ogólnie okres, to dyskryminacja. Jej pozew oddalono.

Walcząca kobieta z zespołem Downa

Heidi Crowter walczyła w sądzie wspierana przez męża i matkę. Chciała przekonać sąd, by wsparł jej starania o zmianę polityki aborcyjnej. Jej celem jest usunięcie z ustawy o aborcji zapisu, który określa jako dyskryminujący.

Usunięcie ciąży w Wielkiej Brytanii jest dozwolone do 24 tygodnia ciąży, ale po tym okresie mogą być uczynione wyjątki. Dzieje się tak, jeśli istnieje „znaczne ryzyko”, że dziecko będzie „poważnie upośledzone”. Crowter udowadnia, że przepis ten jest sprzeczny z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Mówi, że obecne prawo jest nieaktualne.

Są jednak oddalił sprawę, uzasadniając, że kwestie, które doprowadziły do ​​tego roszczenia, są bardzo delikatne i czasami kontrowersyjne. Sędziowie podkreślali, że przedmiot pozwu wywołuje silne uczucia we wszystkich stronach debaty. Zgodzili się, że sąd nie może wdawać się w dysputy etyczne i religijne. Sąd powinien rozstrzygnąć sprawę tylko zgodnie z prawem – taka była konkluzja sędziów. A zgodnie z prawem w części ustawy, którą chciała zmienić Crowter, nie ma nic niewłaściwego.

Kim jest Heidi Crowter?

Heidi Crowter trzy lata temu dowiedziała się, że w Wielkiej Brytanii 90% kobiet, u których płodów zdiagnozowano zespół Downa, decyduje się na przerwanie ciąży. Od tamtego czasu stara się lobbować na rzecz zmiany prawa.

Rodzice Crowter nie wiedzieli, że córka urodzi się niesprawna. Po jej urodzinach byli zdruzgotani, tym bardziej, że okazało się, że córka jest poważnie chora na białaczkę, zapalenie płuc, niewydolność nerek i musi natychmiast przejść operację na otwartym sercu. Heidi Crowter jednak przeżyła najtrudniejszy okres, a potem rozwijała się tak jak i jej w pełni zdrowe rodzeństwo. Skończyła szkołę i kurs kosmetyczny, przez jakiś czas pracowała w salonie piękności, pomagając przy social mediach i zapewniając klientom rozrywkę.

Wyszła za mąż za mężczyznę z zespołem Downa, Jamesa Cartera. Para jest wspierana przez rodziców obojga małżonków.

Crowter zapewnia, że osoby oczekujące na poród dziecka z Downem, powinny starać się nie martwić. Mówi, że istnieje wiele grup internautów, mających dzieci z zespołem Downa, również na Facebooku” – mówi.

Zdjęcie PX41-Media / Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.