niedziela, 23 czerwca, 2024
Fresh NewsklimatprawoShort News

Od wczoraj nie ma już prawie przeszkód, by prywatyzować polskie lasy

Wczoraj w zamieszaniu przy Lex TVN sejm przepchnął ustawę o wynagrodzeniach dla polityków ORAZ odrzucił senacki sprzeciw wobec specustawy, przyzwalającej na prywatyzację lasów. Aby prywatyzować polskie lasy, wdrożono Lex Izera. O co chodzi?

Lex Izera czyli specustawa, która pozwala oddawać polskie lasy państwowe pod inwestycje. A oto co o tym przez lata mówił Andrzej Duda:

Rozwój lasów jako dobra przyrodniczego to także wkład w ochronę klimatu – mówił jeszcze niedawno Andrzej Duda.

No więc w sumie można można już prywatyzować polskie lasy

Wczoraj głosami PiS i Solidarnej Polski wraz z Porozumieniem Jarosława Gowina, a także posłami KUkiz’15 (choć bez samego samego Gowina) przyjęto specustawę pozwalającą oddawać lasy państwowe pod inwestycje. Ustawa przeszła już przez sejm i została odrzucona w senacie. Teraz do sejmu wróciła. I znów z niego wyszła.

Lex Izera – tak się popularnie nazywa specustawę, a to dlatego, że w miejscu lasu ma powstać pierwsza polska fabrykę samochodów elektrycznych Izera. Pod fabrykę wytnie się 230 hektarów terenu w Jaworznie. Powstanie też tam więcej fabryk. I nie tylko tam.

Już była próba przeprowadzenia prawa zezwalającego na prywatyzację lasów. Nie udała się, ale nikt z zainteresowanych nie miał zamiaru odpuszczać. W Lex Izera dokładnie określa się, o jakie działki chodzi. Na razie o Jaworzno i Stalową Wolę. Na przejętych od Lasów Państwowych terenach mają być prowadzone inwestycje związane ze:

  • wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii,
  • elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo strategicznej produkcji dla obronności państwa,
  • wysokich technologii elektronicznych i procesorów,
  • elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej,
  • lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych.

A skoro będzie można prywatyzować polskie lasy w Jaworznie i Stalowej Woli, to zapewne niedługo okaże się, że można robić to samo w innych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.