środa, 22 maja, 2024
kobietyprawoShort Newsspołeczeństwozdrowie

Prawo do aborcji ze względów embriopatologicznych wciąż obowiązuje

W Polsce szpitale odmawiają aborcji ze względów embriopatologicznych, zasłaniając się październikowym wyrokiem TK. Jednak wyroku do dziś nie opublikowano i dotychczasowy tzw. kompromis aborcyjny obowiązuje. Według HFPC szpitale odmawiają wykonania takich aborcji bezprawnie.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka informuje, że w chwili obecnej w Polsce szpitale odmawiają wykonania – póki co – legalnych zabiegów przerywania ciąży. Na razie dwa szpitale odpowiedziały Fundacji wprost, że nie wykonują w tej chwili takich procedur, ale napływają w tej sprawie kolejne odpowiedzi.

Szpitale nie wykonują aborcji

Z otrzymanych informacji wynika, że Szpital w Świdniku oraz Miejski Szpital Zespolony im. M. Kopernika w Olsztynie otwarcie odmawiają wykonywania wspomnianych zabiegów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka w odpowiedzi szpitalom przekazuje stanowisko, że – cytat – „wobec braku publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, to zakwestionowany przez Trybunał przepis ustawy o planowaniu rodziny o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zachował swoją moc i może, a nawet powinien, być dalej stosowany, gdyż nadal jest częścią obowiązującego w Polsce porządku prawnego”. Fundacja zwraca też uwagę, że zgodnie z zapisami Konstytucji wejście w życie orzeczenia Trybunału i – co za tym idzie – utrata mocy obowiązującej przepisu następują w momencie publikacji orzeczenia. Ogłoszenie wykonu na sali rozpraw nie wystarczy.

Według Fundacji wszystkie zabiegi przeprowadzone do publikacji wyroku są legalne i mające podstawę prawną w chwili ich wykonywania. Lekarze nie musza się obawiac odpowiedzialności karnej.

Fundacja zwraca też uwagę na wadliwości, obciążające wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jako przykład takiej wadliwości podaje fakt występowania w składzie orzeczniczym osób nieuprawnionych do zasiadania w TK, ponieważ zostały wybrane na miejsca sędziowskie już zajęte. Taka wątpliwość według HFPC obciążony jest nawet wybór prezeski TK.

Fundacja informuje, że udziela pomocy prawnej osobom, które spotkały się z odmową wykonania zabiegu z powodów embriopatologicznych, mimo że w tej chwili takie aborcje są legalne. HFPC prosi zainteresowane osoby o kontakt mailowy: [email protected].

Zdjęcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka, źródło strona Fundacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.