niedziela, 23 czerwca, 2024
bizFresh NewsprawoŚrodowisko

Czy zła nowelizacja ustawy o lasach już niedługo wejdzie w życie?

Grupa posłów PiS przygotowała projekt nowelizacji ustawy o lasach. Jeśli zmiany wejdą w życie, pozwolą one na niszczenie lasów w sposób, jakiego dotąd nie widzieliśmy.

Jednym z głównych zarzutów Prawa i Sprawiedliwości pod adresem Platformy Obywatelskiej były próby prywatyzacji lasów. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że zawsze był przeciwnikiem prywatyzacji lasów i cieszy się, że takie pomysły nie wejdą w życie. Lasy za PiS miały być bezpieczne – miały pozostać dobrem wszystkich.

Czyżby?

Nadchodzi nowelizacja ustawy o lasach

18 maja Komisja Ochrony Środowiska zajmie się poselskim projektem nowelizacji ustawy o lasach (art. 38e). Za jego przygotowaniem stoi PiS.

Ustawa ma po nowelizacji zezwalać na dowolne przekształcenie gruntów leśnych. Możliwe będą zamiany dowolnego gruntu na teren leśny – z dopiskiem „pod inwestycję”. Oznacza to, że w miejscu lasu będzie można wybudować osiedle, zakład przemysłowy, restaurację czy centrum logistyczne. Decyzje będą zapadać odgórnie na poziomie ministerstw lub dyrekcji generalnej Lasów Państwowych, a mieszkańcy rejonów, o które chodzi, nie będą mieć prawa sprzeciwu nawet na drodze sądowej.

Już wcześniej mogły się odbywać zamiany gruntów, ale były możliwe tylko na potrzeby gospodarki leśnej. To ograniczenie miałoby być zniesione. Jedynym warunkiem będzie, by inwestor zadeklarował działania, mające na celu wspieranie rozwoju i wdrażanie projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza. Co więcej – inwestor nie będzie musiał się tłumaczyć z realizacji swoich planów. Pozyska grunt pod osiedle, ale postawi w tym miejscu spalarnię odpadów – i nic z tego tytułu nikt mu nie zrobi.

Projekt ustawy opiniują organizacje ekologiczne, w internecie znajduje się też apel o wycofanie projektu nowelizacji ustawy o lasach.

Obecnie na temat proponowanych zmian wypowiedziała się też organizacja związkowa Lasów Państwowych. I nie jest to opinia pozytywna.

Związkowcy piszą o potencjalnym zagrożeniu dla środowiska, o groźbie wyprzedaży lasów, o ryzyku pozyskiwania przez LP terenów, które nie nadają się do realizowania celów statutowych i zwracają uwagę, że zapisy w nowelizacji pozwalają na pozbywanie się majątku leśnego bez rekompensaty.

Jeśli nowelizacja przejdzie przez komisję, trafi do Sejmu i przejdzie normalną ścieżkę legislacyjną. Biorąc pod uwagę ogromny opór w prawie wszystkich środowiskach przeciwko tej nowelizacji, warto działać na rzecz jej powstrzymania.

Bo jeśli to prawo wejdzie w życie, nie będziemy mieć nic do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.