Zaufanie Amerykanów do instytucji, w tym Kościoła, spada
Zaufanie Amerykanów do Kościoła wzrosło w trakcie pandemii – a potem spadło. W 2020 nastąpił 5-procentowy wzrost zaufania Amerykanów do szkół publicznych, systemu opieki zdrowotnej, małych firm oraz do Kościołów. A rok później nastąpił spadek – również o minimum 5 procent.
Według badań Gallupa od 2019 do 2020 liczba Amerykanów, którzy wyrażali zaufanie do Kościoła jako instytucji, wzrosła z 36 do 42 procent. Jednak liczba ta spadła z powrotem do 37 procent w 2021 roku. Czy maksyma „In God we trust” straciła na aktualności w Ameryce?
Małe zaufanie do wszystkich
Oto, jak Amerykanie ufają swoim instytucjom. Najbardziej ufają własnemu biznesowi. Ciężka praca, wysiłek, czyste zasady, brak powiązań z obcym biznesem – takie są amerykańskie małe firmy, więc ufa im aż 70 procent Amerykanów. Zaraz potem w rankingu plasuje się wojsko. Trzecia w rankingu jest policja. Cóż, trzecie miejsce jest niezłe, ale ufa jej aż o 18 procent mniej osób niż armii.
Kościoły, prezydent i sąd – te instytucje mają podobny stopień zaufania społecznego – nie za duży. Dalej zaufanie obywateli leci na łeb. Duże firmy technologiczne – tym ufa mniej niż co trzecia osoba. Prasa? Zaledwie co piąta osoba ufa prasie. Wymiar sprawiedliwości jest niegodny zaufania, a sprawiedliwość w sprawach karnych postrzegana jako trudno dostępna. Duży biznes – temu ufa tylko 18 procent społeczeństwa. Telewizje – ledwie 16 procent.
Najgorzej jednak jest z zaufaniem do polityków – Kongresowi wierzy zaledwie 12 procent obywateli.
- Mała firma 70%
- Wojsko 69%
- Policja 51%
- System opieki zdrowotnej 44%
- Urząd prezydencki 38%
- Kościół lub zorganizowana religia 37%
- Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych 36%
- Banki 33%
- Szkoły publiczne 32%
- Duże firmy technologiczne 29%
- Zorganizowana praca 28%
- Prasa 21%
- Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych 20%
- Duży biznes 18%
- Wiadomości telewizyjne 16%
- Kongres 12%
Małe zaufanie do Kościołów
37 procent Amerykanów twierdzi, że ma zaufanie do Kościoła. 18 procent ufa swojej instytucji religijnej bardzo, 34 procent umiarkowanie, 26 nie ufa prawie wcale, a 4 procent nie ma zdania.
Wśród grup etnicznych największe zaufanie do Kościołów mają Latynosi (43 proc.), a następnie biali (37 proc.) i czarnoskórzy (35 proc.).
Młodsi dorośli rzadziej wyrażają zaufanie do zorganizowanej religii.
Zmiany w zaufaniu do Kościołów następowały przez dziesięciolecia. Współczynnik zaufania do Kościoła w USA zmierzono po raz pierwszy w 1975 r. Wtedy Kościołom ufało bardzo lub umiarkowanie aż 68 procent społeczeństwa.