czwartek, 18 lipca, 2024
bezpieczeństwoFresh Newstech

Cyberatak na producenta mięsa paraliżuje rynki

Zaatakowano JBS USA, producenta mięsa, największą firmę w USA zajmującą się wołowiną. Atak ransomware sparaliżował systemy firmy. Biały Dom twierdzi, że za atakiem stoją Rosjanie.

Brazylijska spółka JBS z Colorado to największy amerykański producent wołowiny w USA – i nie tylko tam. Produkuje aż jedną czwartą całej amerykańskiej wołowiny i jedną piątą wieprzowiny. Z powodu cyberataku JBS została zmuszona do zamknięcia zakładów w Utah, Teksas, Wisconsin i Nebrasce. W ubojniach w Iowa i Colorado również wstrzymano działania. Ale problemy są też w innych krajach.

Cyberatak na mięso

Zamknięte zakłady w USA to nie koniec problemów JBS. Firma działa również w Kanadzie – i tam JBS zamknął zakład przetwórstwa w Brooks. Ten zakład przetwarza 30 procent całego kanadyjskiego mięsa. JBS musiał też zamknąć działalność w swoim zakładzie Dinmore Australia – największej fabryce wołowiny na półkuli południowej. Z Australii firma eksportuje wołowinę do ponad 50 krajów.

Zamknięte fabryki odmówiły przyjmowania zakontraktowanych zwierząt, a farmerzy stanęli w obliczu perspektywy zabijania ich na farmach, a następnie utylizowania ciał.

Zakłady JBS zajmują się znaczną częścią światowego przetwórstwa mięsa. Wiadomości o zamknięciu fabryk szybko wpłynęły na rynki. Teraz spadają ceny żywych zwierząt i zmniejszają się kontrakty, zaś ceny mięsa rosną w związku z obawami o globalne dostawy żywności.

Biały Dom twierdzi, że za atakiem stoją Rosjanie. Tymczasem rząd australijski deklaruje, że zrobi wszystko, by wykryć sprawcę ataku i wspomóc JBS. Jak podaje Reuters przetwórstwo i handel mięsem w Australii byłby niemożliwy bez dostępu do systemów informatycznych i internetowych. Atak ten wielkości paraliżuje rynek mięsny w Australii i poważnie wpływa na rynki w USA i Kanadzie.

Zdjęcie Pete Linforth, Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.