piątek, 24 maja, 2024
kobietyprawospołeczeństwozdrowie

Salwadorka Sara Rogel po 10 latach wciąż odsiaduje wyrok za poronienie (aktualizacja)

Sara Rogel została skazana za morderstwo, ponieważ mając lat 20 doznała poronienia. Władze podjęły podejrzenie, że Sara poroniła celowo. Kobieta od 10 lat odsiaduje wyrok. Tak wygląda prawo „pro life” w Salwadorze.

Działacze zajmujący się prawami kobiet wraz z rodzicami Sary złożyli do sądu wniosek o zwolnienie jej z dalszego odbywania wyroku 30 lat więzienia. Sąd przychylił się do wniosku, przyjmując argumentację, że Rogel nie będzie już stanowiła zagrożenia dla społeczeństwa. Radość rodziny nie trwała jednak długo – prokuratura zapowiedziała odwołanie się od decyzji sądu, a kobieta dalej tkwi w więzieniu. Odsiaduje 30 lat wyroku za poronienie zakwalifikowane jako morderstwo.

10 lat z życia Sary Rogel

Sara Rogel urodziła się w Santa Cruz Analquito, małej gminie w departamencie Cuscatlán, w której mieszka mniej niż 3000 osób. Tam też przebywała w październiku 2012, kiedy to będąc w zaawansowanej ciąży poślizgnęła się podczas prania i upadła na brzuch. Wypadek spowodował, że poroniła. Doznała poważnego krwotoku, zabrano ją do szpitala. Została oskarżona, że próbowała sama spowodować aborcję, ale później zmieniono kwalifikację czynu – oskarżono ją o morderstwo. Podczas sekcji płodu stwierdzono, że na jego głowie był ślad urazu, co miało oznaczać, że kobieta sama wymierzyła śmiertelny cios.

Sara Rogel została skazana z całą surowością prawa na 30 lat więzienia.

Salwador ma jedno z najsurowszych praw dotyczących aborcji. I to odnoszących się nie tylko aborcji – przypadek Sary Rogel pokazuje, że kobiety ponoszą odpowiedzialność również w przypadku problemów położniczych. Takich historii do tej pory zanotowano 18. Jedna z nich to ponura historia Evelyn Hernández, aresztowanej w 2016 roku za kwalifikowane morderstwo. Kobieta, zgwałcona przez członka gangu, nawet nie wiedziała, że ​​jest w ciąży. Urodziła przed czasem martwe dziecko. To wystarczyło, by oskarżyć ją i żądać 30 lat więzienia – ale akurat w przypadku Hernández ostatecznie uzyskano wyrok uniewinniający.

W Salwadorze społeczeństwo czyni starania, by choć trochę złagodzić drakońskie prawo. W 2016 próbowano przeprowadzić reformę kodeksu karnego, która opowiadała się za dekryminalizacją aborcji w przypadku gwałtu, w którym życie matka jest zagrożona lub z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu. Na razie jednak starania organizacji prokobiecych nie odnoszą skutku. Nie odniosły też w sprawie Sary Rogel, której historia wydaje się być dla prokuratury sprawą pryncypiów.

Aktualizacja. A jednak wolna.

Sara Rogel została zwolniona z więzienia. Prokuratura odstąpiła od procedury odwoławczej. Sara od 7 czerwca jest wolną kobietą.

Zdjęcie Orna Wachman, Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.