niedziela, 23 czerwca, 2024
COVID19Fresh Newstechzdrowie

Paszport COVID-owy – kiedy, dla kogo i po co?

Paszport COVID-owy – tak ma nazywać się Unijny Certyfikat COVID czyli UCC. Wiele osób czeka na wprowadzenie go, ponieważ UCC ma ułatwiać podróże. Jak używać paszportu? i jak długo będzie ważny?

Unijny Certyfikat COVID UCC ma pozwolić na przemieszczanie się po krajach europejskich. Dokument potwierdza przyjęcie szczepionki, co – jak zapowiada polskie Ministerstwo Zdrowia – sprawia, że posiadacz paszportu nie jest wliczany do limitu uczestników imprez takich jak koncerty czy wesela.

Co więcej paszportach

Minister Niedzielski potwierdził, że już od czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych czyli do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii.

Paszport COVID-owy to zaświadczenie w wersji elektronicznej bądź papierowej, w języku narodowym oraz w angielskim, zawierające kod QR. Odczytanie danych z certyfikatu odbywa się dzięki zeskanowaniu kodu QR. Certyfikat ma obowiązuwać we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Wszystkie te kraje wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Paszport jest bezpłatny.

Dla kogo paszport COVID-owy?

Dokument ten będzie przysługiwał w trzech sytuacjach:

  • po zaszczepieniu (w Polsce dwoma dawkami lub jedną preparatem Johnson&Johnson w 2 tygodnie po podaniu drugiej dawki),
  • z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa,
  • po przechorowaniu COVID-19.

Przy każdej z ewentualności, będzie obowiązywać inny okres ważności dokumentu.

W przypadku szczepionki – będzie to rok, chyba że zostanie potwierdzone, iż odporność trwa dłużej. Po teście – zaledwie do 48 godzin. W przypadku ozdrowieńców od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu.

Kod QR, o którym tu mowa, jest już dostępny jest (od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta), a wkrótce ma być też w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Grafika Gerhard G., Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.