piątek, 21 czerwca, 2024
InternetLekkie czytanieNAUKAŚrodowisko

Chcesz podglądać przyrodę? Możesz w internecie. Dziś: nerpa Saimaa

Nerpa fińska obrączkowana żyje w Finlandii, w jeziorze Saimaa. Najmniejsza z fok bałtyckich jest gatunkiem zagrożonym. Ale póki co prawie zawsze jedną z 430 fok można obejrzeć na żywo w internecie.

Saimaannorppa czyli nerpa fińska od około 9 tysięcy lat żyje odseparowana od innych gatunków i podgatunków fok. Fińskie jezioro Saimaa było ich domem, gdy połączenie między nim a Bałtykiem zostało przerwane po epoce lodowcowej. Gdy ląd wypiętrzył się, zwierzęta zostały zamknięte na zawsze w jeziorze.

Nerpa w sieci

Saimaa to ogromne jezioro, ma 4,400 km2 a długość nabrzeża to prawie 14 tysięcy kilometrów. Jest głębokie – średnia to 17 metrów, w najgłębszych miejscach do 82 m. W tych warunkach mieszka nerpa fińska czyli podgatunek foki obrączkowanej. Jest ich około 430 i dziś są jednymi z najbardziej zagrożonych fok na świecie.

Według obserwacji to bardzo inteligentne zwierzęta, dorównujące inteligencją psom. Mają też inne niezwykłe umiejętności – mogą nurkować dłużej niż przez 20 minut. Każda z nich jest łatwa do zidentyfikowania, ale nie z powodu oznakowania przez ludzi. Każda nerpa z jeziora Saimaa ma inny wzór na futrze, niepowtarzalny niczym ludzki odcisk palca. Wielkość – max 160 cm i to tylko u tych największych osobników.

Dziś na skutek działalności człowieka i zmian klimatu nerpa fińska jest niestety zagrożonym gatunkiem, choć pod ochroną jest już od prawie 50 lat. Niełatwo jest spotkać je w naturze.

Na szczęście mamy internet.

Dzięki WWF fokę można prawie zawsze zobaczyć w transmisji na żywo. Z reguły któreś ze zwierząt wyleguje się na skale obserwowanej przez kamerę. Bywa, że w towarzystwie.

Zdjęcie Tomi Tapio K – Flickr: NH Museum: Saimaa Ringed SealId 20110824_8076., CC BY 2.0, domena publiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.