sobota, 20 lipca, 2024
COVID19Short Newsspołeczeństwo

Katolicki kościół Świętej Anny w Barcelonie zaprasza na ramadan

W poście ramadan pobożny muzułmanin może zjeść pierwszy posiłek, iftar, dopiero po zachodzie słońca. Tradycją jest, by był to posiłek uroczysty i spożywany z innymi wyznawcami Proroka. Katolicki kościół Św. Anny w Barcelonie zaprasza muzułmanów na iftar.

Restrykcje pandemiczne sprawiają, że tradycyjne spotkania muzułmanów w ich domach, by świętować ramadan na wspólnych, nocnych posiłkach, w wielu krajach nie są możliwe. Zabytkowy katolicki kościół Świętej Anny w Barcelonie otworzył swoje drzwi, zapraszając muzułmanów na iftar do siebie.

Post czy ramadan – „wszyscy jesteśmy tacy sami”

„Wszyscy jesteśmy tacy sami” – mówi jeden z uczestniczących w posiłkach muzułmanów – „Wszyscy jesteśmy jak bracia i też musimy sobie pomagać”. Podobnego zdania okazał się być ksiądz Peio Sanchez, rektor kościoła Santa Anna. Duchowny katolicki postrzega spotkanie różnych wyznań jako symbol obywatelskiej koegzystencji.

Ksiądz Sanchez z zadowoleniem przygląda się co wieczór, jak jeden z muzułmanów intonuje muzułmańskie wezwanie do modlitwy czyli adhan w kościele.

A dokładniej – na dziedzińcu zabytkowego kościoła, pod drzewami pomarańczowymi, wśród świateł, rozstawionych przez parafię. Ksiądz uważa, że nawet z różnymi kulturami, różnymi językami i religiami zwykli ludzi są bardziej otwarci i zdolni do porozumienia niż politycy.

Zdjęcie Ahmed Sabry z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.