sobota, 20 lipca, 2024
kulturaLekkie czytanie

Lektura na BARDZO zimną majówkę: gdzie jeździć, co zwiedzać – Szwecja

Szwecja znajduje się w pierwszej dwudziestce krajów z największą liczbą obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. I zaprasza, by odwiedzać te piękne miejsca – nawet w pandemii.

Aby wjechać do Szwecji, wystarczy na 24 godziny przed wyjazdem zrobić test w kierunku koronawirusa. Negatywny jest jednoznaczny z wizą wjazdową do tego kraju. Dalej można swobodnie podróżować, zwiedzać, pod warunkiem, że zachowamy rozsądek i kilka banalnych zasad.

Szwecja – pięć ciekawych miejsc

Miejsc światowego dziedzictwa w całej Szwecji jest aż 15. Są to obiekty naturalne lub stworzone przez człowieka w różnych okresach historii. Dziś przedstawiamy 5.

Przepięknym miejscem jest wybrzeże Ångermanland. Tu można cieszyć się niezwykłym krajobrazem lądowym i morskim. Wybrzeże Ångermanland rozciąga się przez ponad 100 km z północy na południe w rejonie Zatoki Botnickiej. W środku znajduje się z Park Narodowy Skuleskogen w centrum.

Warto zobaczyć też Park Narodowy Padjelanta. Leży on daleko na północy kraju, tuż koło granicy z Norwegią. To część Laponii. Miejsce bardzo ciekawe zarówno ze względu na swoją kulturę, jak i przyrodę. Jest domem dla ludu Sami, który każdego lata wypędza renifery w góry.

Niesamowite miejsce to Tanum i tamtejsze rzeźby naskalne. Zabytek sprzed wielu wieków, przykład sztuki epoki brązu – najłatwiej dojechać tam przez Norwegię, prosto z Oslo, choć teraz, w pandemii nie jest to możliwe. Równie blisko będzie z Goeteborga, a niewiele dalej (bez COVIDu) z Danii, przez Kopenhagę. W regionie Bohuslän w zachodniej Szwecji znajduje się około 1500 takich zabytków.

Na północ od Sztokholmu, w środkowej części Norrland, znajduje się Hälsingland, skansen z siedmioma niezwykłymi domami wiejskimi z XIX wieku. Szwedzcy rolnicy, przed niemalże dwoma wiekami, stworzyli piękne zabytki, pełne malunków i wspaniałych dekoracji.

Na deser Visby na Gotlandii. Gotlandia warta jest zwiedzenia w całości. Dopływa się tam promem z Nynäshamn. Visby zaś otoczone jest starym murem miejskim, o długości 3,5 kilometra. Został wzniesiony w – bagatela – w 1288 roku.

W czasach pandemicznych swobodny wjazd do Szwecji może być dodatkową zachętą by zwiedzać ten kraj.

Zdjęcia z Hälsingland UNESCO: Decorated Farmhouses of Hälsingland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.