czwartek, 18 lipca, 2024
COVID19Lekkie czytaniespołeczeństwozdrowie

Słowo na niedzielę: punkt szczepień w kościele? Ksiądz zaprasza. Do Kalifornii

Ksiądz Michael Gutierrez był jednym ze współorganizatorów szczepień w kościele w Los Angeles. Miał być odpust, ale ksiądz nie widział problemu, by tym razem wspólne spotkanie zaplanować inaczej.

Wszystko było zorganizowane jak trzeba – była wydzielona strefa przyjmowania pacjentów, miejsce na szczepienia i potem strefa obserwacji przez 15 minut po szczepieniu. Szczepionki przeciwko COVID-19 przywieziono dzięki sponsorowi za pomocą samochodu kempingowego, przekształconego w mobilną klinikę szczepień.

Dlaczego by nie punkt szczepień w kościele?

Kamper przygotowany był w pełni profesjonalnie. Wyposażony w zamrażarki i cały niezbędny sprzęt oraz – co ważniejsze – z przeszkolonym personelem, który zajął się szczepieniami.

Ta inicjatywa była bardzo potrzebna, ponieważ w rejonie Los Angeles występują duże nierówności w dystrybucji szczepionek. Baldwin Park, w którym znajduje się parafia ojca Gutierreza, jako rejon robotniczy, zamieszkany głównie przez Latynosów i kolorowych, był pod tym względem w niedobrej sytuacji. Dodatkowo jest to spowodowane faktem, że część mieszkańców nie ma dokumentów, które pozwoliłyby im na rejestrację na szczepienia.

Proboszcz w miejscowym kościele jest zdania, że organizacja szczepień przez parafię to zupełnie naturalne zadanie kościoła. Kościoły i miejsca kultu są po to, jak twierdzi, by dbać o miejscową społeczność. LA Times cytuje księdza: „Na tym polega dzieło Boga: troska o bliźniego”.

Ksiądz nie miał wątpliwości moralnych, podnoszonych przez osoby bez wiedzy naukowej, ponieważ ma w rodzinie ze świata nauki. Rozumiał, na czym polega proces produkcji szczepionek i nie wątpił, że szczepienia to najlepsze rozwiązania w pandemii. W parafii zaszczepiono kilkaset osób.

W lokalnej społeczności problemem jest też wielojęzyczność pacjentów. Personel medyczny mobilnych punktów szczepień zwykle jest kompletowany w taki sposób, by były w nim osoby mogące porozumiewać się w kilku językach. W razie problemów – uruchamiają tłumacza Google.

Obraz Hands off my tags! Michael Gaida z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.