niedziela, 23 czerwca, 2024
Fresh Newshistoriakultura

Obraz Klimta, sprzedany pod przymusem w czasie II Wojny, wróci do właścicieli

Museum d’Orsay z dumą prezentowało obraz Klimta, który trafił do jego zbiorów w 1980 roku. Teraz Muzeum z dumą dzieło zwróci. „Różane krzewy pod drzewami” trafią do spadkobierców właścicieli.

Rodzina austriackich Żydów Stiasny od 1938 roku traciła swój majątek. Ostatnie dobra wyprzedawała za bezcen, by przetrwać. Członkowie rodziny ginęli Izbicy, Bełżcu i Auschwitz. Majątkiem już się nikt nie przejmował.

Obraz Klimta ma właścicieli

W 2019 roku francuskie Ministerstwo Kultury podjęło próbę identyfikacji skradzionych dzieł w swoich zbiorach. Obraz „Rosiers sous les Arbres” czyli „Różane krzewy pod drzewami” okazał się mieć historię.

Rodzina Stiasny przez II Wojną Światową mieszkała w Austrii. Anschluss czyli aneksja Austrii w 1938 austriackim Żydom przyniosła los, który ich bracia w wierze podzielili rok później. Majątki austriackich Żydów były konfiskowane. Nieliczne dobra, które zostały w ich posiadaniu, służyły potem rodzinom jako podstawowy środek płatniczy.

Stiasny należący do nich obraz Klimta sprzedali już w pół roku po aneksji, by zdobyć środki na jedzenie. Nora Stiasny i jej matka Amalie zostały deportowane i zabite Polsce, prawdopodobnie w getcie w Izbicy lub w pobliskim obozie zagłady w Bełżcu. Mąż Nory, Paul Stiasny, oraz ich syn Otto trafili potem do Auschwitz, gdzie również zostali zamordowani.

Obraz Klimta jest jedynym dziełem tego artysty, eksponowanym we Francji. Francuska minister kultury, Roselyne Bachelot, ogłosiła, że obraz zostanie oddany spadkobiercom rodziny i że zwrot mienia żydowskiego jest „obowiązkiem” kraju.

Źródło: CNN

Ilustracja Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.