Portugalia daje przykład, że ceny energii nie muszą rosnąć
Portugalia: tu ceny energii w 2022 roku również wzrosły, tak jak w innych krajach Europy i świata. Portugalia jest tu jednak zupełnym wyjątkiem, bo wzrost cen energii to zaledwie 3 procent. Tymczasem w Polsce ceny energii wzrosły o 24 procent.
Szef portugalskiej firmy energetycznej EDP, Miguel Stilwell de Andrade uważa, że stabilność cen w kraju wynika m.in. ze struktury rynku energii elektrycznej. Portugalia od dawna starała się uniezależnić od wahań cen pali kopalnych. Energię w znacznej mierze produkuje się dzięki źródłom odnawialnym. To, jak mówi prezes EDP, wpływa na zapewnienie stabilności cen.
Portugalia nie przejmuje się podwyżkami
Ceny energii pozyskiwanej z OZE w 2022 roku pozostały na niezmienionym poziomie. W państwach bazujących na energii z paliw kopalnych ceny rosną. I tak na przykład w Singapurze ceny prądu wzrosły o 300 procent. Gazu – około 1000 procent.
W Europie największe wzrosty cen prądu zanotowano w Danii – 62 procent. Z kolei w Estonii najbardziej wzrosły ceny prądu – 124 procent.
W Polsce ceny energii zanotowały wzrost o niemalże jedną czwartą w stosunku do cen z 2021 roku.
W tym czasie Portugalia swoją polityką energetyczną sprawiła, że odbiorcy indywidualni mają rachunki wyższe o zaledwie 3 procent, przy inflacji rzędu 9,9 procent.
Zdjęcie Carlos Paes z Pixabay