środa, 22 maja, 2024
bizCOVID19

Grecja z Green Pass otwiera się na turystów, a polskie ogródki na gości – od 15 maja

Grecja chce wprowadzić tak zwaną zieloną przepustkę – Green Pass – która pozwoli zbierać dane na temat przemieszczania się turystów, o których wiadomo, że są zaszczepienie lub przechorowali COVID-19. Polska na razie otwiera częściowo polską gastronomię. O przepustkach nic nie wiemy, ale przynajmniej wiadomo, że każdy dorosły Polak może się już zaszczepić.

Grecki rząd stara się ożywić ruch turystyczny i jednocześnie zachować rozsądek w kwestiach pandemicznych. Rozwiązaniem mają być zielone przepustki. Polacy również będą takowe wypełniać.

Grecja i Green Pass

Green Pass ma pomóc bezpiecznie rozwinąć zamrożoną po ostatnim sezonie grecką turystykę. Jak to ma działać?

Grecja jest w tej chwili na końcowym etapie przygotowań do oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego. Nastąpi to już w sobotę 15 maja. Plaże prywatnych właścicieli zostały otwarte tydzień wcześniej. Rząd chce oceniać wpływ otwarcia na ludność i wpływ na ewentualne rozprzestrzenianie się wirusa.

Dla właściwego poziomu kontroli epidemiologicznej wdrażana jest zielona przepustka. Wizytujący Grecję mają ją wypełniać na 48 godzin przed przybyciem. Trafiają do niej informacje o przebytym zakażeniu oraz o szczepieniu. Już na lotnisku odlotu turysta wypełnia informacje dotyczące miejsca docelowego, czasu pobytu, szczepienia, zachorowali na COVID-19 co najmniej 20 dni przed przybyciem i negatywnego wyniku testu PCR lub testu antygenowego. Zielona przepustka oficjalnie wchodzi w życie 1 czerwca. Władze greckie chcą usprawnić proces kontroli przepustek i uniknąć zatorów na lotniskach i przejściach granicznych.

W programie Green Pass biorą udział turyści z następujących krajów: Francja, Malta, Islandia, Holandia, Szwecja, Estonia, Łotwa, Litwa, Chorwacja, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Niemcy, Czechy, Rumunia, Cypr, Hiszpania, Włochy, Polska, Portugalia, Dania, Węgry, Luksemburg, Finlandia, Belgia, Irlandia, Słowacja, Liechtenstein i Norwegia. Oprócz tych krajów Grecja przyjmie również gości z Chin i Rosji a także osoby zaszczepione szczepionkami chińskimi i rosyjskimi.

Oczywiście polityka Grecji nie będzie mieć wpływu na zalecenia poszczególnych krajów, dotyczące turystów powracających z wycieczki z tego rejonu. Istnieje możliwość, że powracających z Grecji będzie czekać kwarantanna.

Green ogródek w Polsce

Tymczasem Polska, biorąc pod uwagę spadające statystyki zachorowań w kraju, od 15 maja odblokowuje częściowo usługi gastronomiczne. Od 15 maja otwierają się ogródki i można się spodziewać w nich tłumów większych niż na greckich plażach. Polska według danych z 10 maja zaszczepiła w pełni 3 miliony 671 tysięcy osób, a wszystkich podanych dawek jest tu ponad 13 milionów. Tymczasem Grecja miała w pełni zaszczepionych dopiero 1,2 miliona osób, a łączna ilość podanych dawek wynosiła w ten dzień tyle, ile było pełnych dawek w Polsce. O ile więc otwarcie biznesu w Polsce nie jest porównywalne z otwarciem w Grecji, o tyle w kwestii szczepień Polska jest w o wiele lepszej sytuacji.

Obraz DanaTentis z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.