piątek, 21 czerwca, 2024
Lekkie czytanieNAUKAprawospołeczeństwo

Autyzm nie wyklucza, autystykom warto dać szansę

Maciej Oksztulski jest prawdopodobnie pierwsza w Polsce osobą autystyczną i niemówiącą, dla której przygotowano alternatywne formy egzaminu maturalnego. Po 11 latach Oksztucki jest nie tylko absolwentem studiów prawniczych ale i świeżo upieczonym doktorem prawa. Autyzm, jak się okazało, nie wyklucza.

Dziekan Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, prof. Mariusz Popławski komentuje na łamach serwisu uniwersyteckiego:

Maciej Oksztulski swoją determinacją przetarł szlaki innym osobom, które bez względu na ograniczenia mogą walczyć o swoje marzenia.

Dla białostockiego wydziału możliwość zorganizowania poszczególnych etapów procedury doktorskiej Macieja Oksztulskiego okazała się procesem otwarcia na każdego studenta, bez względu na okoliczności.

Autyzm i nauka

Maciej Oksztulski, niemówiący autysta, porozumiewa się z otoczeniem pisząc na klawiaturze. Następnie syntezator mowy odczytuje ich treść. Oksztuski ma diagnozę spektrum autyzmu od 4 roku życia. Nigdy nie porozumiewał się z otoczeniem głosem, ale dzięki rodzinie rozwinął swój potencjał intelektualny. Okazało się, że ma fotograficzną pamięć. Pozwoliło mu to nauczyć się sześciu języków obcych.

Studia na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczął zaraz po maturze, tj. 11 lat temu. Kierunek na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku był tym, o czym marzył. Potrzebował osobistego asystenta i w związku z tym przez całe studia towarzyszyła mu mama, Danuta Oksztulska. Interakcja ze studentami nie była łatwa, niemniej Oksztulski konsekwentnie zdobywał kolejne etapy wiedzy. Znalazł swoją naukową pasję – prawa człowieka, zwłaszcza prawa osób niepełnosprawnych.

Krok po kroku doszedł do studiów doktoranckich. Skupił się w nich na zagadnieniu, które było mu bliskie: „Prawnomiędzynarodowe standardy prawa do nauki i ich praktyczna realizacja przez krajowe instytucje naukowe w odniesieniu do studentów ze spektrum autyzmu. Analiza porównawcza ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Stanów Zjednoczonych”.

Jak obronić pracę doktorską?

Na Wydziale stworzono procedury, które pozwoliły dostosować wymogi formalne dotyczące przebiegu egzaminów doktorskich i obrony rozprawy doktorskiej, do możliwości komunikacyjnych doktoranta. Egzaminy doktorskie prowadziły trzy kolejne komisje, a następnie komisja, przed którą student bronił swoją rozprawę. Dzięki technologii Oksztulski mógł swobodnie wykazać się wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, socjologii i języka angielskiego na poziomie wymaganym od osób ubiegających się o uzyskanie stopnia doktora.

Komisja doceniła też umiejętność syntetycznego konstruowania odpowiedzi.

Już wkrótce, bo w styczniu br, Rada Dyscypliny Nauk Prawnych Uniwersytetu w Białymstoku nada Maciejowi Oksztulskiemu stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Zdjęcie ze strony Wydziału prawa UB. Po lewej Maciej Oksztuski

Zdjęcie okładkowe herbinisaac/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.