niedziela, 23 czerwca, 2024
bizFresh Newskultura

Depardieu wyprzedaje kolekcję wartą ok. 5 mln euro

Gérard Depardieu planuje wyprzedaż około 250 sztuk ze swojej kolekcji sztuki. Aukcja odbędzie się w dniach 26-27 września w hotelu Drouot w Paryżu. Spekuluje się, że to z powodu kłopotów osobistych.

Depardieu od kilku lat budzi kontrowersje swoimi zachowaniami. Aktor od wielu lat stara się unikać zobowiązań podatkowych. W 2012 roku został rezydentem Belgii, a jego główną motywacją była ucieczka przez 75-procentowym podatkiem. Zrzekł się obywatelstwa francuskiego. Rok później stał się obywatelem Rosji, wchodząc jednocześnie w bliskie relacje z Putinem. Ma kilkadziesiąt posiadłości na całym świecie, w tym na Krymie. Zarządza ogromnym majątkiem. Jego kolekcja dzieł sztuki warta jest, według szacunków, od 3 do 5 milionów euro.

Depardieu i jego sprawy

Jak podaje Le Monde, 74-letni aktor boryka się z wieloma problemami w życiu prywatnym, również związanymi z poważnymi oskarżeniami natury karnej. W tej chwili toczy się śledztwo w sprawie gwałtu, a o nowych 13. zarzutach molestowania seksualnego właśnie zrobiło się głośno. Jednocześnie, jak mówi cytowany przez Le Monde licytator jego kolekcji, aktor szuka „odciążenia” w swoim pełnym problemów zdrowotnych życiu. 74-latek jest po kilku operacjach serca, kilku wypadkach motocyklowych i te problemy zdrowotne, zdaniem licytatora, mogą wpływać na decyzję o wyprzedaży części kolekcji. Dzieła, które pójdą na sprzedaż, to głównie abstrakcyjna sztuka współczesna i rzeźby. Wśród nich będzie posąg Rodina oraz prace takich artystów jak Odilon Redon i Hans Hartun.

Posiadacz tych dzieł podobno nie eksponuje ich we własnym domu w tradycyjny sposób, a po prostu gromadzi pod ścianą i przesuwa je w zależności od nastroju.

Gérard Depardieu, prawdopodobnie najbardziej znany francuski aktor na świecie, zagrał wiele głośnych ról, takich jak Cyrano de Bergerac, Obélix i Auguste Rodin. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych, a także był wielokrotnie nagradzany ważnymi odznaczeniami państwowymi. Jego życie prywatne to liczne związki, dzieci i wspomniane już oskarżenia o niewłaściwe zachowania seksualne. Wielokrotnie mówiło się o jego problemach z alkoholem i narkotykami. Nie zmienia to faktu, że w sferze materialnej Depardieu nie ma większych problemów. Powody jego decyzji o wyprzedaży kolekcji sztuki nie są znane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.