niedziela, 23 czerwca, 2024
bizFresh Newspodatkiprawo

Gwarantowana płaca minimalna dla dostawców. W Nowym Jorku

Kurierzy Ubera, Bolta i dziesiątek innych firm doczekali się gwarancji wynagrodzenia. Od wczoraj ich płaca minimalna wynosi 17,96 za godzinę. Dolara. W Nowym Jorku. To pierwsze takie rozwiązanie w USA.

11 czerwca nowojorski burmistrz, Eric Adams, ogłosił, że Nowy Jork ustanawia dla dostawców żywności gwarantowaną godzinową płacę minimalną. To nie tylko pierwsze takie rozwiązanie w Stanach Zjednoczonych, ale i jedno z niewielu na świecie.

Płaca minimalna nie dla każdego

Płacę minimalną reguluje się w wielu krajach świata. Sytuacja taka ma też miejsce w Polsce. Minimalna godzinówka obecnie wynosi 22,80 złotego za godzinę. Pracownicy etatowi i na zlecenie w Polsce od 1 lipca będą mieć podwyżkę – 23,50 złotego za godzinę. Stawka ta regulowana jest ustawowo. Wystarczy jednak związać się z usługodawcą jako z firmą zewnętrzną, by rozliczać się z nim z pominięciem ustawowych minimów.

W Stanach Zjednoczonych federalna stawka minimalna to 7,25 dolara za godzinę. Z informacji sprzed 2 lat wynikało, że kwota ta nie pozwala pracownikom na związanie końca z końcem i nie daje możliwości zarobienia na czynsz. W poszczególnych stanach stawki bywają wyższe.

Organizacje pracownicze w USA starają się negocjować w poszczególnych branżach lepsze stawki. W Nowym Jorku ujęto się za grupą, która od początków pandemii pokazała, jak ogromne znaczenie ma dla współczesnej gospodarki. Chodzi o dostawców żywności, dowożących jedzenie ze sklepów i restauracji, zgodnie z dyspozycjami klientów przetwarzanymi przez aplikacje mobilne.

Płaca ma wynosić 17,96 dolara brutto. Po odliczeniu kosztów powinna wynosić około 12,69 netto. Pierwotnie negocjowano stawkę 23,82 dolary, jak na razie bez skutku.

Zdjęcie Roberto Lee Cortes z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.