czwartek, 18 lipca, 2024
bizCOVID19Fresh Newsprawospołeczeństwo

Minister Gowin troszczy się o sklepiki szkolne

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że resort pracuje nad możliwościami wsparcia firm, które nie zostały objęte systemem kodów PKD. Mamy 12 lutego, stan pandemii został ogłoszony 11 miesięcy temu i od tamtego czasu różne branże czekają na wsparcie.

Tweet Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wymienia wśród pokrzywdzonych przez pandemię sklepiki szkolne, przedsiębiorstwa działające w galeriach handlowych oraz organizacje pozarządowe – te ostatnie ponoć szczególnie bliskie sercu Ministra, Jarosława Gowina.

Na tarczy

Ministerstwo ani – jak na razie – Minister nie wspominają o innych branżach, przedsięwzięciach, zawodach i rodzajach działalności, a jest ich niemało. W styczniu właścicielka poznańskiej piekarenko-cukierenki o nazwie ZAKWAS, wstawiła dramatyczny post, zapowiadający zamknięcie swojego biznesu. Ubiegała się o pomoc z kolejnej tarczy, ale otrzymała odmowę – choć zgodnie z rozporządzeniem rządowym musiała od listopada zamknąć działalność. Odmowa wynikała z niewłaściwego numeru PKD – to znaczy nie tego, które ujęte było w rozporządzeniu, choć działalność firmy, co widać na pierwszy rzut oka, pasuje do rozporządzenia o tym, kto podlega pod lockdown.

Źródło FB Zakwas Poznań

Na problemy skarży się szczecińska firma, zajmująca się egzotyczną działalnością rolną – hodowlą winniczków. Przed pandemią producent dostarczał ślimaki do polskich restauracji – które obecnie nie zamawiają, bo działają, o ile działają, na ułamku poprzednich obrotów. Obecnie nie dostarcza ich nigdzie. Pomysły na eksport, w sytuacji gdy i zagranicą zamknięto gastronomię, nie wchodzą w grę. Żyć z czego nie ma, a nie da się non stop jeść winniczków.

Cybermedium miało zapytanie od korektorki, szukającej dodatkowych zleceń, po tym, jak zmniejszył się jej wymiar pracy w pewnym czasopiśmie. Korektorka, samozatrudniona, nie może liczyć na wsparcie. Podobnie rzecz ma się z pewną dziennikarką, która liczyła na nawet najmarniejsze wynagrodzenie w nowym serwisie, ponieważ jej dotychczasowy pracodawca z powodów pandemicznych zaczął płacić źle. Niestety, jako serwis jesteśmy na początku drogi i do biznesu dokładamy.

Wymienione przez MRPIT branże to tylko jedne z licznych przykładów przedsięwzięć, którym nie należy się żadna pomoc. Ministerstwo – cytujemy – pracuje JUŻ nad możliwościami wsparcia tych podmiotów. Za dwa dni minie 11 miesięcy od rozpoczęcia pierwszego lockdownu – a Ministerstwo pracuje „już”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.