sobota, 20 lipca, 2024
KsiążkiLekkie czytanie

Tu był las – lektura w sam raz po Świętach

„Tu był las” to e-book ze zbiorem opowiadań, kolejny stworzony w ramach projektu „Zapomniane Sny”. Książkę można pobrać na zasadach charityware. Czyli – za darmo, ale z zachętą do tego, by przy okazji wesprzeć cel dobroczynny.

„Tu był las” to kolejna, czwarta już książka z serii „Zapomniane Sny”. Projekt już od kilku lat promuje krótkie opowiadania, dobre do czytania od niechcenia i błyskawicznie. Twórcy tekstów to zarówno autorzy mających już coś w swoim dorobku, jak i ci początkujący. Bieżąca edycja dostarcza czytelnikom 40 krótkich tekstów, napisanych w najróżniejszych stylach i konwencjach – od fantasy, aż po science fiction. Całość można znaleźć tutaj.

Czytaj i wspieraj

Co istotne – projekt jest dostępny na zasadach licencji chairityware. Jako cel, do którego wsparcia zachęcają twórcy e-booka, wskazana została Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Pracownia to stowarzyszenie, które zajmuje się ochroną dzikiej przyrody. Wsparcie jest dobrowolne, ale po prostu warto go dokonać.

Każdy poprzedni zbiór opowiadań zachęcał do zapoznania się z inną organizacją i do wsparcia jej działalności. Od strony treści zawsze głównym akcentem była fantastyka, dzięki czemu można tu łączyć przyjemną lekturę.

Warto też dodać, iż Zapomniane Sny konsekwentnie promują wprowadzanie do e-booków audiodeskrypcji okładek – czyli opisu narracyjnego, który zapewnia możliwość wyobrażenia sobie jej wyglądu osobom niewidomym.

Co ciekawe, w ramach projektu zastosowano tę technikę również względem innego medium. Gdy ZS opublikowały jako projekt poboczny komiksy, również i one zostały uzupełnione o audiodeskrypcję. Tym samym twórcy projektu dowiedli, że także historie bazujące na obrazie można „przełożyć” na wersję przystępną dla osób niewidomych.

Na rok 2023 projekt zapowiada kolejne e-booki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.