piątek, 21 czerwca, 2024
dzieciFresh Newsspołeczeństwozdrowie

Haiti: cholera grozi zdrowiu dzieci

Prawie dwa miesiące po odnotowaniu przypadków cholery na Haiti, UNICEF ostrzega: około 40% zachorowań dotyczy dzieci. 9 na 10 potwierdzonych przypadków odnotowano na terenach najmocniej dotkniętych kryzysem żywieniowym. Dzieci cierpiące z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia są bardziej zagrożone zachorowaniem na cholerę i co najmniej 3 razy bardziej narażone na śmierć w jej wyniku.

Na Haiti dzieci znalazły się w obliczu trzech poważnych zagrożeń: niedożywienia, cholery i przemocy zbrojnej. Czasami wszystkie te niebezpieczeństwa dzieją się na raz. Byłem zaszokowany widokiem tak wielu śmiertelnie chorych dzieci w centrach leczenia cholery. W ciągu zaledwie kilku godzin ostra biegunka i wymioty odwadniają, i osłabiają dzieci tak bardzo, że bez odpowiedniego leczenia wdrożonego na czas, mogą umrzeć. Cholera i niedożywienie tworzą zabójczą kombinację. 

Manuel Fontaine, dyrektor Biura Programów Emergency UNICEF

Haiti potrzebuje pomocy

Do 21 listopada, Ministerstwo Zdrowia Haiti odnotowało 924 potwierdzone przypadki cholery. Co smutniejsze – zanotowano 188 zgonów. Jest też 10 600 przypadków podejrzeń zachorowania na cholerę. UNICEF reaguje i organizuje pomoc.

Błędne koło niedożywienia i cholery na Haiti może zostać przerwane. Proste, niedrogie i skuteczne leczenie może uratować życie haitańskich dzieci, jeśli tylko zdołamy dotrzeć do najbardziej narażonych rodzin zanim będzie za późno. Jednak najmocniej dotknięte cholerą, ubogie dzielnice miast są również tymi, które kontrolują silnie uzbrojone gangi. Wśród przemocy zbrojnej i braku bezpieczeństwa w dużej części stolicy, zespoły humanitarne muszą działać z wyjątkową ostrożnością. 

Manuel Fontaine

Wraz z partnerami UNICEF stara się nieść pomoc dzieciom w stolicy Haiti – Port-au-Prince. Potrzeby są wielkie, zwłaszcza w gminie Cité Soleil, największym, ubogim obszarze stolicy kraju. Około 2500 dzieci poniżej 5. roku życia cierpiących na niedożywienie lub ciężkie ostre niedożywienie już otrzymało leczenie.

W skrajnie niebezpiecznych i nieprzewidywalnych warunkach, UNICEF zwiększył wysiłki na rzecz walki z cholerą. We współpracy z władzami krajowymi oraz partnerami dostarczono: 

  • 245 zestawów do walki z cholerą, 32 940 saszetek z Mleczanem Ringera, 313 tys. saszetek z doustnym płynem nawadniającym, cynk, antybiotyki, materiały eksploatacyjne i środki ochrony osobistej dla departamentów zdrowia;
  • 135 tys. tabletek oczyszczających wodę dla szpitala partnerskiego w Cite Soleil;
  • 468 160 litrów wody dystrybuowanej drogą wodną dla 22 290 osób mieszkających lub przesiedlonych z Cite Soleil;
  • 300 tys. saszetek gotowej do spożycia żywności terapeutycznej;
  • Zaopatrzenie medyczne i higieniczne dla mobilnych klinik zdrowia w Cite Soleil oraz dotarcie z informacjami na temat zapobiegania cholery do 51 tys. domów;
  • Spoty informacyjne na temat prewencji cholery emitowane przez stacje telewizyjne i radiowe oraz dystrybucja ulotek w celu zmniejszenia transmisji cholery

Potrzeba jednak znacznie więcej. Aby zintensyfikować wysiłki w odpowiedzi na wybuch ogniska cholery, w ciągu najbliższych pięciu miesięcy, UNICEF apeluje o 27,5 miliona dolarów na pomoc humanitarną w zakresie zdrowia, wody, higieny i warunków sanitarnych, żywienia i ochrony dla 1,4 miliona ludzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.