niedziela, 23 czerwca, 2024
bizFresh NewsNAUKAShort NewsŚrodowisko

Przejście na energię odnawialną jest drogie? Nie

Przejście na źródła energii odnawialnej może do 2050 pomóc oszczędzić nawet 12 bilionów dolarów. Do takich wniosków doszli naukowcy z Oksfordu, którzy udowadniają, że zmiany nie będą drogie.

Naukowcy z Oksfordu, dowodzą, że przejście na ekologiczne źródła energii ma teraz sens ekonomiczny. Podejście społeczeństwa do tej kwestii zmienia się wraz ze wzrostem cen energii w Europie. A teraz okazuje się, że OZE może być tańsze i bardziej korzystne nie tylko dla środowiska, ale i dla gospodarki.

Przejście na OZE od zaraz

Badacze z Institute for New Economic Thinking w Oxford Martin School uważają, że OZE pomoże oszczędzać. Opierają się przy tym na analizie historycznych danych dotyczących cen źródeł energii. Porównano ceny tej ze źródeł odnawialnych oraz te z paliw kopalnych. Przeanalizowano możliwe zmiany cen w przyszłości.

Wygląda na to, że ceny paliw kopalnych przez dziesięciolecia w zasadzie się nie zmieniły. Tymczasem te z odnawialnych źródeł energii tanieją.

Analiza danych dotyczące paliw kopalnych wskazuje, że po uwzględnieniu inflacji i zmienności rynku cena niewiele się zmieniła. Odnawialne źródła energii istnieją dopiero od kilku dekad, więc danych do analiz było mniej. Wygląda jednak na to, że doskonalenie technologii OZE sprawiło, iż koszt energii słonecznej i wiatrowej spadł, w tempie zbliżonym do 10% rocznie.

Według naukowców ceny te powinny dalej spadać. Obecnie uważają oni że niedawny raport z zaledwie 2019, mówiący o wysokich kosztach osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. był błędny. Przejście na odnawialne źródła energii prawdopodobnie przyniesie korzyść ekonomiczną netto.

Źródło RAPORT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.